In Grupele principale, 29-24 Romania - Spania la Campionatul European de handbal feminin U19 la Gyor! ... Si-un pedagog ramas corigent la chiar pedagogie: Dobrescu!

Ziua de pauza intre faza grupelor si faza grupelor principale de la Campionatul European de handbal feminin U19 din Ungaria de la Gyor, un prilej bun pentru Dragos Dobescu sa-si arunce ochii si pe la noi muritorii! Macar nu scriem degeaba! Ca uite a mai invatat ceva... Nu prea multe dar iata ca i-au prins bine unele din pildele noastre, ca sa nu spunem invataturile sugerate domniei sale... Ca nu a priceput Dragos Dobrescu faptul ca n-ai de ce sa aliniezi la start in lotul jocului cu Spania toti cei trei portari, e alta poveste... Ca a trimis-o in tribuna pe Vrabie si-a adus-o jos pe banca pe Ioana ,,Stixie’’ Ugran, nu cred ca a fost inspirat... Si pentru meciul cu Spania U19, romanii au dominat tribunele salii din Gyor... Tot cam aceeasi vreo 150 de persoane (ca numar) si-aceiasi parinti de fete titulare prin tribune... E ciudat totusi ca cine n-are parintii sau profesorii pe-acolo, nu prea joaca! E clar ca nu valoarea are loc la U19 Romania din pacate... Probabil domnul profesor Dobrescu credea ca daca infruntam Spania ne bagam in vreo telenovela ceva... Ca ne-am schimbat si obiectivul, am vazut in declaratia ,,profului’’ pe site-ul oficial al federatiei... Sigur i-a transmis cineva ca stam geana cu ochii pe tot ce misca si ca nu suntem toti necunoscatori. Incepem jocul in nota obisnuita: la primul atac dupa 33 de secunde le dam mingea adversarelor... Deh, sapunul de pe minge... Clister in niciun caz nu, ca altfel nu scapa a noastra mingea ca la J4 sau minihandbal... I-a si spus din priviri domnul Dobrescu fetei sa stea linistita ca pe ea nu o schimba orice ar fi... Ne aparam folosind ,,Dansul norilor’’ tehnica folosita in faza de aparare implementata de ex-trainerul Carmen Amariei... Danseaza degeaba fetele noastre cu bratele alternativ deasupra capetelor... Ibericele nu se lasa impresionate si ne dau gol dupa 71 de secunde de la fluierul de start, 0-1! Repunem repede de la centru, si nu avem nevoie decat de 5 pase si 7 secunde ca sa pierdem mingea... Stim arhicunoscuta strategie, deci n-am fost surprinsi cu nimic... Se precipita si jucatoarele din Spania atat cat sa piarda mingea si oportunitatea de-a se desprinde pe tabela la debut... Ibericele fac acelasi joc in aparare cunoscut sau arhicunoscut, se blocheaza 3-2-1 sau mai des 5-1... Ale noastre incearca fiecare... Clar ca n-avem nicio strategie de joc! Vedem din Germania asta... Numai cine trebuie nu vede... Pierdem mingea daca asa strategie avem... In chiar minutul 4:00 luam al doilea gol... Apararea in linie pe semicerc, penetrata de pivotul iberic... Spargem gheata in minutul 4 si 47, 1-2 dupa o invalmaseala centrala!... Dupa 9 secunde, minutul 4:46, pivotul iberic ramas singur cu Ciuca nu cadreaza si copilareste o da pe langa bara din dreapta a goalkeperului nostru... Nu avem nevoie noi de atac, si in doar 5 secunde facem rost de o fortare ca sa le dam mingea adversarelor... Ne aparam pe semicerc ,,in linie’’ si din extrema dreapta a atacului spaniol luam gol, 1-3! Previzibil... 3-2-1-ul apararii iberice ne incurca rau... N-am mai prea intalnit pe la echipele de club aparari din astea si titularele noastre se pierd cu fi(e)rea... Atat de laudatul nostru pivot prin canalele de specialitate de pe facebook, o da-n portar... Ale noastre nu mai danseaza pe semicerc... Au obosit probabil sa ridice bratele... Oricat se chinuie de pe langa banda domn’ Dobrescu sa le arate, nici el nu mai poate sa ridice decat unul dintre brate... Pe el il intelegem ca nu-l lasa fizicul... Le furam mingea adversarelor si plecam pe contratac. Un 3 contra 2 finalizat si un 2-3 pe tabela in chiar minutul 7:00! Pe faza atacului jucatoarelor din Spania, vad si prima gresala de arbitraj. Una minora e drept, dar de asta-s putin carcotas, nu-i asa? O jucatoare de-a noastra ii da peste antebrat ibericei sub ochii cavalerului... Fugim la atac... Logic, daca n-avem o strategie de joc, ce putem face in afara de-a forta? Daca nimeni nu invata copilele astea ceva... Echipa nationala, indiferent la ce nivel o privim, nu-i echipa de club! Ibericele schimba intr-una, noi jucam cu-aceleasi 7! Clar ca n-avem ,,banca’’... Sau si mai clar ca Dobrescu n-are ochi la spate! Oricat incearca cineva sa ne spuna ca ne trebuie continuitatea pe banca tehnica, al nostru nu-i ce trebuie! Ne scoate iar Ciuca! Sau mai corect, extrema dreapta a adversarelor de azi o da direct in Ciuca! Minutul 8:50 aduce si primul 7m, la o aparare in semicerc a ibericelor. Egalam la 3 de-acolo! In sfarsit schimbam si noi o jucatoare... Destul de devreme daca ne uitam pe ceas si vedem minutul 9 si 20 de secunde, si stim ca un joc dureaza 60, nu?... 3-4 pentru ca luam usor gol de la pivot, desi acesta e talonat de doua de-ale noastre!   Ele continua sa se apere cu ciudatul 3-2-1, noi nu pricepem stilul asta si aruncam haotic peste... Am depasit minutul 10:00... Ne aparam. Niciun brat din 12 ridicat! De pe extrema dreapta (iar) suntem taxati, 3-5 in minutul 10 si 52 de secunde! Dobrescu o ridica de pe banca pe Chetraru... 4-5 dupa o faza (prima e adevarat) colectiva. Am avut nevoie de 11 minute sa vedem in sfarsit ceva colectiv... Parca e joc de echipa asta dupa ce privesti o astfel de faza! Pacat ca sporadic... 7m pentru iberice, desi n-am inteles exact pentru ce-am fost taxati... O sa-mi spuna sigur contaranul ca nu pricep eu multe din arbitrajul handbalului si regulile lui... 4-6 din 7m pentru ca Andreea Chetraru ridica mai greu bratele! Pe prepasiv, ne grabim si-o dam in bara... Rateaza si ele din doua tentative, noi pe contraatac facem 5-6 din pivot! O circulatie excelenta a mingii intre jucatoarele Spaniei, o faza placuta ochiului, finalizare centrala de pivot 5-7 la jumatatea primei reprize... 7m pentru ale noastre. Reducem diferenta de la acea linie, 6-7! In afara faptului ca ne dorim victoria, privim jocul in lipsa unei alternative... Nu vedem mare lucru... Nu ne mai starnesc deloc emotii ale noastre... Acelasi joc urat, aceleasi jucatoare care practica handbalul invatat pe la cluburi, acelasi nucleu de 3-4 care joaca tot acolo intre ele de parca astealalte le-ar fi adversare... Gresesc ibericele in atac sau ne aparam noi bine, pe contraatac ratam si noi dar gresesc arbitrii si ne dau 7m intr-un cor general de fluieraturi si-apostrofari... Principalul tehnician iberic isi pune mainile in cap si-apoi da a lehamite din brate... Parca-l vad pe Ghita-al nostru care se ia mereu de amazoanele cu ecusoane IHF... 7-7 de la linia de 7 in minutul... 17... Un meci plictisitor, parca amical... Fara ,,nervul’’ mizei celor doua puncte, fara nicio penalitate de doua minute, fara ,,sare’’ si cu doar putin ,,piper’’... Apara Chetraru la extrema dreapta iberica... Clar ca si in tabara lor sunt putine jucatoare care-si asuma niste responsabilitati... Par obosite ibericele dupa primele trei jocuri din grupa... Nu ca ale noastre ar avea mai multa benzina... Pierdem mingea pe apararea aia 3-2-1... Contraatacul iberic se transforma intr-unul pozitional, plictisitor si el... Am sentimentul ca la acest 7-7 de pe tabela jucatoarele ambelor team-uri si-ar dori sa se incheie jocul... Ciudat ca n-am mai vazut asta de tare mult la un meci de handbal intre tinere... O bomba iberica de la 9m peste aparatoarele noastre, deasupra lui Chetraru si 7-8 cu mai putin de 12 minute inainte de pauza! Egalam cu noroc la 8... Rapid repun ibericele, ale noastre nici nu stiu pe unde-s plecate (sa nu spunem ca se ciocneau intre ele si Dobrescu la schimbare), aparare n-avem, sau nu s-au repliat inca, intai o bara o scoate pe Chetraru, mingea revine tinerei jucatoare din Spania si 8-9 cu 11 minute inainte de pauza dintre reprize! Toate atacurile noastre sunt pe dreapta. Roby Stamin pe stanga primeste odata la 5 minute o minge si-atat... Patrundere centrala si 9-9!  Gratuit, ibericele primesc un 2 minute de odihna spre uluiala generala... Bine ca pot scrie despre arbitri, ca acuma nu ma va certa contaranul (sper ca astora nu le va lua apararea)... Ibericele ataca totusi in 6... Apara Chetraru! Contraatac rapid, unu la unu cu portarul Spaniei U19 si rateaza Stamin. Nu-i de mirare atata timp cat s-a intalnit cu mingea in 20 de minute de vreo 4 sau 5 ori... Mingea e repusa din margine tot de-ale noastre... Reluam atacul si-ncercam sa trecem in avantaj pe tabela... Ne-au condus adversarele in permanenta... Am trece pentru intaia data in acest joc in avantaj... N-a fost sa fie... Sau nu de data asta, pentru ca neavand o strategie de joc, nu poti castiga jocurile folosind doar norocul si ceea ce-au invatat jucatoarele la cluburi... Pot sa dea sfaturi cate vor parintii de pe margine! Chiar daca sunt antrenori... La cluburi e una, la nationala... parca stie cineva ce-i... Nici nu conteaza daca pe cine trebuie nu intereseaza... Cu 8 minute si jumatate inainte de pauza luam gol desi suntem in superioritate, mai luam si o eliminare de doua minute... 9-10 si egalam la eliminare, desi lor le expira peste doar 6 secunde... Si daca nu avem o strategie de joc s-a vazut si in minutul 22 al mitanului, cand ibericele ne-au furat mingea si pe-un contraatac rapid ne-au taxat inscriind si detasanadu-se iar la doua lungimi, 9-11 profitand din plin de omul in plus! Am luat in sfarsit si Time Out-ul... Tarziu spun eu... La acest Time Out, in sfarsit am vazut ca vorbeste doar cine trebuie: Dragos Dobrescu. Probabil si-a dat seama si secundul Valeriu Costea ca am dreptate... In ultimele 8 minute ale mitanului de pana la pauza, ibericele au mai reusit sa inscrie odata si noi de 5! Am reusit sa inscriem chiar si-n 5 in camp... Ba chiar de doua ori, egaland scorul la 11! Cu 5 minute inainte de pauza, mingea ajunge in final pe extrema stanga, de acolo de unde Roberta Stamin ne duce pentru intaia oara in avantaj pe tabela: 12-11! Am terminat in avantaj repriza, 14-12! La pauza, Dragos Dobrescu si-a luat toate caprioarele in vestiar... Asa da domnule Dobrescu, asa fac antrenorii!... In mintanul secund a fost altceva... Am inceput repriza cu gol, ne-am dus la trei in fata si ne-am facut meciul parca mai usor... Nu va ganditi insa ca a fost chiar ceva Woaw, ca nu...  Ceva obisnuit sau practic normal in anormalitatea noastra... Cum normal dupa parerea mea ar fi fost sa-i dai si Ioanei Ugran 5 minute de joc... Dar ce sa-i ceri lui Dobrescu chestii umane? Cand spuneam ca-i certat cu pedagogia... N-are stofa si asta e!... Poti sa ii ceri ce n-are? Pana si federala Gusi Alexandrescu se-auzea pe transmisie cum ii striga lui Dobrescu sa o bage pe Barabas... Fac pariu ca Dragos Dobrescu nici nu le cunoaste pe fete dupa nume... Are norocul ca vede scris numele pe tricouri... Dar ce face cand sportivele-s cu fata? Greu de spus... Personal pot sa va spun ca e un antrenor de nota 4, cu indulgenta! Vi-am mai povestit eu ca acesti ,,antrenori’’ au dictionarul micsorat iar densitatea pedagogica lasa de dorit... Din punctul meu de vedere, vii la toamna la corigenta domnule profesor ,,antrenor’’... Ai ramas corigent chiar la pedagogie! Imi scriu parinti (trei la numar) ai copilelor ca isi vor asuma riscurile pedepselor FRH-ului si nu-si vor mai lasa copilele umilite de acesti neica nimeni care-si zic antrenori (atentie, fetele acestora jucand cateva minute)... Am mai facut rost de-un titlu MVP, Andreea Chetraru... Am mai cunoscut in acest joc cu Spania U19 caracterul acestui asa zis ,,domn’’ profesor ,,antrenor’’ Dobrescu... Recunosc ca stiam despre schimbarea Vrabie-Ugran cu cateva ore inainte de joc si spuneam unei anumite persoane ca e o mutare de ,,scos ochii’’... Ioana Ugran, asculta-mi sfatul... Acel asa zis ,,antrenor’’ nu te merita nici pe banca de rezerve ca sportiv! Ma indoiesc ca se poate uita in ochii tai si sa-ti spuna ca au primat interesele echipei si d-aia nu te-a folosit... Noi tot ii dam inainte cu RESPECT-ul asta si FAIR PLAY-ul... dar uita-le ca la noi acolo la varf chiar lipsesc cu desavarsire... Am condus ostilitatile finalului de joc, avand linistiti 5 lungimi avans... Adversarii iberici n-au mai avut taria sa revina, renuntand la 3-2-1 si alegand doar varianta unui 5 cu 1 avansat... 29-24 la final pentru ca ne-am intrecut in ratari... In celalalt meci al Grupei principale 2, Ungaria a invins Norvegia cu 28-24 si a preluat sefia grupei, pozitiile secunde fiind impartite de Romania si Norvegia... Noi nu putem decat sa facem calcule, pentru ca doar atat ne-a mai ramas, sa calculam... Dupa parerea mea, sansele Romaniei de-a accede in faza semifinalelor sunt echivalentul PIB-ului investit de tara in copii si sport, adica 0,01%...

Romania U19: Chetraru, Ciuca, Ugran – Balaceanu, Barabas (1 gol), Cace (2), Darie, Jipa, Kerekes (3), Moraru (4), Moroianu (2), Pica (1), Popa (5), Stamin (1), Samant (6), Valcan (4)

Antrenori: Dragos Dobrescu, Valeriu Costea si Ildiko Kerekes-Barbu

Azi in ultima etapa a grupelor principale Romania U19 va intalni Ungaria U19 iar Norvegia U19 va juca impotriva Spaniei U19...

Fotocredit: facebook Women’s 19 EHF EURO 2019