Etapa a IV-a din Liga2 de la noi s-a incheiat! Daco-Getica – CSM Resita, rezultate, marcatori, clasament si... comentariile continua...

Etapa a IV-a la fotbalul din Liga2 de la noi si-a tras cortina odata cu ultimul joc, o etapa inceputa sambata, continuata duminica, luni si marti... De, asa-i cand dicteaza televiziunile! Tot raul spre bine, daca e sa-l numim rau pe asta cand joci dupa ce vezi ce-au facut adversarii... 7 dintre joci s-au disputat sambata in 24 august, iar duminica, luni si marti, cate unul, ajungandu-se astfel la totalul de 10... Deocamdata, cu toate cele 20 de echipe inscrise, pentru ca vocile spun ca... Etapa a IV-a, o etapa cu rezultate stranse, cu tare putine goluri, intr-o etapa cu 4 victorii ale gazdelor, 3 rezultate de egalitate si 3 victorii ale vizitatorilor... S-au marcat doar 17 goluri in aceasta etapa, 7 de catre echipele gazde si 10 de catre jucatorii echipelor vizitatoare. Nu putem discuta despre surprize sau despre rezultate care au surprins pentru ca toata lumea se fereste deocamdata sa-si declare adevaratele intentii... Certitudinea este ca toate au ca scop evitarea retrogradarii...

Daco-Getica Bucuresti - CSM Resita 1-0

Stadion: Juventus

Arbitri: Andrei Baciu, Mihaita Adrian Noroc si Iulian Catalin Brinza, arbitru de rezerva, Valentin Porumbel

Jucatorii lui Leontin Doana au inceput jocul curajos avantandu-se in atac... Gazdele au jucat defensiv... La primul atac al gazdelor, pe fondul unei relaxari premature, o minge trimisa catre Zimmermann, o degajare a capitanului rossoner direct in Gabriel Raducan, mingea de pe la 7-8 metri se scurge linistita in poarta pentru 1-0... Cu un avantaj minim pe tabela, gazdele prind curaj si dupa doar 4 minute au o buna oportunitate de a-si majora avantajul, Gheorghe bate defectuaos peste poarta lovitura libera de la 18 metri de poarta resitenilor. Un cap al resiteanului Manea pe care scria gol in minutul 16, mingea insa, a fost respinsa de pe linia portii de autorul golului... In minutul 25 al reprizei, un sut excelent al lui Stanescu de la 20 de metri lateral stanga, la coltul lung, toata lumea a vazut 2-0, dar capitanul ros negrilor din Banat a aratat ca e portar si-a respins cu o robinsonada de exceptie... Ocaziile alterneaza cand la o poarta cand la cealalta, ambele echipe au sanse, gazdele sa-si mareasca avantajul, resitenii sa egaleze... In minutul 39, Coman intra in careu, suteaza destul de bine dar goalkeeperul Began ,,scoate’’ juventinii capitalei de aceasta data... Un minut dupa, unul dintre cei mai in forma resiteni, Daniel Ene ,,se rupe’’ si Doana e nevoit sa faca inlocuire, intra in locul lui Ene, eterna rezerva in acest inceput de campionat, Velici... Rossonerii din Banat au din nou sansa egalarii in minutul 43, Coman trimite cu capul catre coltul lung, mingea evident se duce afara, dar Began face o parada pentru fotoreporterii inexistenti... Leo Doana face si-a doua mutare pana la pauza oarecum surprinzator, sau poate ca nu... Iese Manea si intra Cristea. Resita are sansa intrarii la cabine la egalitate cu echipa bucuresteana in minutul 45, Velici primeste mingea in careu, trimite de la 14-15 metri central dar peste poarta. La 5 minute de la reluare, tot Resita are o ocazie, lovitura libera executata de Cristea pana la Vasiu, resiteanul nereusind din 6 metri sa inscrie... Resitenii isi bat joc de ocazii... Dupa alte trei minute, alta ocazie pentru rossoneri: Coman suteaza pe spatiul portii de la marginea interioara a careului de 16 metri lateral dreapta, Began respinge ca un veritabil portar de handbal... cu piciorul... Resitenii raman sus in presing si dupa alte 10 minute, Coman preia la 15 metri, dar e deposedat de ex-resiteanul Ionut Putanu... Doua minute mai tarziu, vedem ca joaca si neamtul Ehmann, mingea trimisa cu capul de acesta se duce alaturi... Gazdele au sansa lui 2-0 cu 5 minute inainte de finalul celor 90, dupa o faza ciudata, resiteanul Vasiu trimite in bara sanga a propriei porti de pe la 12 metri... Interesant este ca in mitanul secund, bucurestenii nu si-au creat nicio faza de a marca... Rossonerii au ratat in acest joc de la Bucuresti cat pentru toate celelalte trei jocuri din etapele precedente...

Daco-Getica Bucuresti: Began - Neacsu, Prodan, Putanu, Epure, Stancu, Tudorica (cpt.), Iani, Raducan, Gheorghe, Stanescu

Antrenor: Marius Baciu

CSM Resita: Zimmermann (cpt.) - Banac, Ehmann, Vasiu, Vadrariu, Manea, Saulescu, Poiana, Dat, Ene, Coman

20     Sportul Snagov   1-15  0p

De mentionat ca toate echipele au marcat in aceste prime 4 etape dar au si primit gol. Cel mai productiv atac il are liderul, SCM Gloria Buzau, cel mai slab atac, codasele clasamentului, Pandurii Tg.Jiu si Sportul Snagov, ambele cu doar cate un gol marcat... Ocupantele podiumului, au cele mai bune aparari, fiecare cu cate un gol primit, cea mai slaba aparare, echipa lui Rufa sau a cui o mai fi, Sportul Snagov cu 15 goluri primite. Etapa cu numarul 5 se desfasoara din nou pe durata a mai multor zile, incepe in ultima zi a lui august, sambata pe 31 si se incheie marti 3 septambrie...