In Verbandspokal DB Regio, TSV Berg – TSG Balingen 2-3 dupa prelungiri!... Un joc castigat de oaspeti cu largul concurs al centralului Asmir Osmanagic din Stuttgart!

Multi s-au grabit sa dea pronosticuri cu scoruri astronomice pentru jocul din Cupa Germaniei dintre TSV Berg si superioara TSG Balingen! Teoretic, formatia vizitatoare jucand intr-o liga superioara, avea prima sansa la castigarea jocului, gazdelor de la TSV Berg, neramanandu-le prea multe optiuni castigatoare... Practic insa, lucrurile au stat mult altfel pe excelentul teren de joc din Berg. La gazde, mai multi jucatori inca accidentati sau nerefacuti total dupa accidentari, cu jucatori ispasindu-si etapa de suspendare dupa cartonase rosii primite in campionat, l-au obligat pe trainerul Oliver Ofentausek sa improvizeze un prim 11. Daca luam in calcul si faptul ca unii dintre jucatorii lui TSV Berg veneau la terenul de joc direct de pe Staplere sau de la joburile zilnice, era greu de crezut ca vor putea face fata tavalugului celor de la TSG Balingen ai trainerului Ralf Volkwein... La pomul laudat nu te duce cu sacul spune un vechi proverb! Ei bine, la ora 17:15 a Germaniei, a inceput jocul dintre TSV Berg si TSG Balingen avand drept conducatori, o brigada de arbitri foarte tanara cu Asmir Osmanagic la centru, ajutat la cele doua tuse de Marvin Schwoon si Yannik Schneidereit. Deloc impresionati de numele adversarilor de joc, jucatorii gazdelor pun stapanire pe inceputul jocului si incep o morisca de pase efectiv surprinzatoare pentru mult mai titratii jucatori ai oaspetilor, fara sa-si creeze insa oportunitati de-a deschide scorul... Contrar cursului inceputului de joc, vizitatorii beneficiaza de-o lovitura libera de pe la 30 de metri lateral stanga pe atac... Prins pe picior gresit (DIN NOU), Jonas Huchler n-are decat varianta scoaterii mingii din plasa: 0-1 in minutul 12 gol marcat de  Daniel Seemann! Jucatorii oaspeti se bucura pentru avantajul minim de pe tabela mai putin de un minut! Vlad Munteanu este angajat pe extrema stanga de Dan Constantinescu, o fenta din corp a lui Munteanu la marginea careului de 16 metri in fata lui Fabian Kurth, jucatorul oaspetilor il agata pentru fault pe Vlad Munteanu... Lovitura libera executata de Dan Constantinescu pana la David Brielmayer, mingea ii revine fundasului roman care centreaza perfect (cam de pe locul unde fusese faultat Munteanu) la marginea careului de 6 metri usor lateral dreapta, cap perfect pus de Nikolas Deutelmoser si 1-1 surprinzator pe tabela in minutul 13! Dupa marcarea golului, jucatorii Bergului au alte doua bune oportunitati de a trece in avantaj, dar centrarile lui Vlad Munteanu si Dominik Damjanovic, ambele de pe partea stanga a atacului gazdelor, trec mingea prin fata portii lui Marcel Binanzer, goalkeeperul vizitatorilor ezitand iar Niko Deutelmoser fiind cu cativa centrimetri mai scund... Si cei care marcheaza sunt tot oaspetii... In minutul 22, la o faza in care nu se anuntau prea multe, un hent in careu si 11m acordat de centralul Asmir Osmanagic... Denis Epstein executa tare in dreapta lui Huchler nedandu-i vreo sansa goalkeeperului gazdelor, astfel ca din minutul 22, TSV Berg – TSG Balingen 1-2! Desi au avut bune oportunitati de egalare, gazdele s-au impiedicat adesea in executii individuale... Imediat dupa pauza, albi-rosii de la Berg surprind din nou, Raphael Schmid trimite o minge lunga peste apararea oaspetilor, Vlad Munteanu ajunge mingea in unghi imposibili si cu o executie de fotbalist suteaza sec la coltul scurt pe langa visatorul Binanzer si 2-2 pe tabela! Dupa egalare, cei care controleaza jocul sunt tot cei de la Berg, care se joaca cu ocaziile... Vlad Munteanu (min.51), Dominik Damjanovic (min.69), David Brielmayer (min.69) si Niko Maucher (min.81), pot duce Bergul in frunte dar n-a fost sa fie... Dupa un 11m in minutul 51 care a fost dar pe care n-a vrut sa-l vada centralul Osmanagic, un altul si mai clar in minutul 84 al jocului. Niko Maucher e impiedicat sa fuga catre minge fiind tinut evident de tricou, toata lumea din stadion a vazut, mai putin centralul din Stuttgart Asmir Osmanagic... Un cor de huiduieli si-a atras ,,cavalerul’’... S-a gatat 2-2 dupa 90+4 minute de joc! In prelungiri, gazdele fac un usor pas inapoi, iar oaspetii ii taxeaza cu un gol venit dintr-o lovitura de colt, Jonas Fritschi din 3m impinge simplu in plasa... Astfel ca din minutul 112, TSV Berg - TSG Balingen 2-3! La doar doua minute dupa, o intrare criminala pe linia de demarcare a mijlocului terenului a lui Cedric Guarino la Dominik Damjanovic... Rosu direct vazut de jucatorul oaspetilor... In meleul creat acolo, trainerul gazdelor il intreaba pe Guarino cum a putut sa intre asa... timp in care una dintre rezervele oaspetilor il loveste in gat pe antrenorul Oliver Ofentausek... Tot jucatorul de pe banca adversa il ia in brate pe trainerul gazdelor pe motiv ca-l protejeaza de furia altora... Ciudat ca centralul ii arata rosu lui Oliver Ofentausek... Urat comportament al unui tanar arbitru zice-se de perspectiva... Dupa parerea mea, acest gen de arbitraje partinitoare n-au ce sa caute intre oamenii de sport...

TSV Berg: Jonas Huchler, Raphael Schmid, Dan Constantinescu, Moritz Fäßler (cap.), Arne Kittel, Andreas Frick, Nikolas Deutelmoser, Dominik Damjanovic, David Brielmayer, Vlad Munteanu, Jannik Ikendo Wanner

Au mai jucat: Can Bozoglu, Niko Maucher, Andreas Kalteis, Sabrin Sburlea

Antrenori: Oliver Ofentausek & Dr. Patrick Singrün

TSG Balingen: Marcel Binanzer, Carlos Antonio Konz, Enrico Huss, Hannes Scherer, Daniel Seemann, Nils Schuon (cap.), Marc Pettenkofer, Cedric Guarino, Matthias Schmitz, Denis Epstein, Fabian Kurth

Au mai jucat: Sascha Eisele, Kaan Akkaya, Tobias Dierberger, Jonas Fritschi

Antrenor: Ralf Volkwein

Au asistat la meci 356 persoane platitoare.