S-a dat verde circului handbalistic feminin romanesc odata cu etapa inaugurala a sezonului 2019/2020! Kelemen si surorile Abed-Kader fac mat CSM B-ul!

Sambata 31 august:

CS Minaur Baia Mare – CS Magura Cisnadie 25-25 (11-12)

Ora 11:00, Sala Sporturilor ,,Lascar Pana’’

Arbitri: C.Nastase(B)/S.Stancu(BZ)

Fin cunoscator al handbalului, publicul baimarean, avid de acest sport cu mingea pe semicerc, a luat cu asalt tribunele Salii Sporturilor ,,Lascar Pana’’ cu mult inainte de unsprezece, ora oficiala a startului jocului feminin dintre CS Minaur Baia Mare si CS Magura Cisnadie. Cei prezenti n-au avut ce regreta! Poate doar faptul ca favoritele, gazdele de la Minaur, n-au reusit la final sa-si treaca in contabilitate toate cele trei puncte puse in joc... 25-25 la final... A surprins din nou Alexandru Weber, principalul echipei vizitatoare, cel care a deplasat in Maramures un lot subtire numeric, dar al naibii de valoros... Un prim mitan la Baia Mare, in care-am putut vedea la lucru doua echipe ambitioase. A fost cu siguranta (asa cum o arata si scorul), repriza sibiencelor, cele care, dupa 30 de minute au plecat la vestiare cu un avantaj minim, 11-12! Chiar daca sporadic s-au mai auzit si cateva fluieraturi dar si cateva ,,neaose’’ la adresa cuplului de arbitri Cristina Nastase & Simona Stancu, un arbitraj mai mult decat bun, undeva mai jos putin de foarte bun... Uneori intelegem genul asta de comportamente al spectatorilor... De data asta, nu am putut, pentru ca arbitri trebuie sa fie impartiali, nu sa iti bage ei mingea in poarta... Debutul partii secunde a apartinut clar Minaurului, echipa care a iesit parca alta de la cabine, obligandul pe Weber sa ia in vreo 5 minute doua timpuri de odihna... Clar, echipa din Baia Mare a plecat in al doilea mitan hotarata sa-si ia punctele puse in joc... Nu stiu cati iubitori de handbal feminin mai credeau vazand scorul de pe tabela in minutul 42, ca Minaur Baia Mare nu va castiga acest joc! 20-14 uluitor putem spune... In urmatoarele 4 minute, gazdele reusesc sa marcheze de doua ori, vizitatoarele de trei... Odata intrati in a doua jumatate a reprizei secunde, gazdele nu mai reusesc aproape nimic! In 10 minute si jumatate, dau un singur gol si pe acesta il putem socoti drept norocos, in timp ce sibiencele au jucat pragmatic, profitand din plin de caderea fizica si psihica a baimarencelor si reusesc sa treaca in avantaj pe tabela de scor, 23-24! Ciudat a fost si minutul 60 la Baia Mare... 25-25 arata scorul de pe tabela! Minaur are atacul, Sheritova pivoteaza si ramane unu la unu cu portarul Magurei dar mingea nu intra in ate... Atac al sibencelor pentru cele trei puncte... Cea mai buna jucatoare de pe teren in acest joc, tanara Ada Moldovan face fault in atac si se aude sirena salii dar si-un mucalit care intreaba ,,Cat a fost cota pentru X la final?’’ spre amuzamentul general al celor care-l acompaniau...

CS Minaur Baia Mare: Mazareanu, Enache – Sheritova 7, Lisewska 4, Popa 3, Bondar 2, Cirstea 2, Masna 2, Seraficeanu 2, Szolosi 2, Burlachenko 1, Argyelan, Polocoser

Antrenori: C. Buceschi, Magda Kovacs & Claudia Cetateanu

CS Magura Cisnadie: Voicu, Pasca – Moldovan 9, Panici 4, Ujkic 4, D. Predoi 3, Tanasie 3, Craciun 1, A. Predoi 1, Ivan

Antrenor: Alexandru Weber

Evidentiate:

• de la Minaur - Enache, Sheritova, Seraficeanu
  • de la Magura, Ada Moldovan, Gabriela-Elena Voicu si Ana-Maria Tanasie

Corespondent: Camelia Laszlo

AHCM Slobozia – CSM Slatina 25-25 (9-12)

Ora 12:00, Sala A. Nica

Arbitri: M.Parvu(B)/M.Potirniche(BZ)

Al doilea joc al zilei, la Slobozia, acolo unde s-au infruntat pe terenul de joc, AHCM Slobozia si cunoscuta deja CSM Slatina, sau duelul celor doi tehnicieni, Covaciu-Bora. Ambele echipe au inceput precaut, plictsitor parca, iar dupa primele 10 minute, 3-3 pe tabela! Treptat, echipa Victorinei Bora dicteaza ritmul jocului, iar experienta este valorificata si pe tabela de scor, in minutul 25, vizitatoarele par a se desprinde, 5-10! Pana la finalul primelor 30 de minute de joc, ialomitencele marcheaza de 4 ori, oltencele din Slatina de doar doua ori, 9-12 scorul cu care echipele pleaca la vestiare... Debutul partii secunde aduce parca alte doua echipe de la vestiare. O echipa a Sloboziei parca mai hotarata si una relaxata a slatinencelor. Rezultatul se vede si pe tabela de scor, gazdele egaleaza scorul la 18 chiar cand, cronometrul indica trecerea in a doua parte a reprizei secunde. Slobozia reuseste, trece in avantaj pe tabela, 22-21 cu 7 minute si jumatate inainte de final! Cu doua minute inainte de finalul jocului, AHCM Slobozia are doua lungimi avans, 25-23. Lipsa jucatoarelor experimentate se vede, dar mai ales se simte pe tabela in contul echipei gazda. Oaspetele din Slatina marcheaza si vin la un gol in spatele gazdelor... N-a fost sa fie decat un egal, 25-25, si asta reusit cu doua secunde inainte de final de Lorena Ostase, un pivot ,,construit’’ de Victorina Bora, dupa chipul si asemanarea sa...

AHCM Slobozia: Savko, Polocoser – Ivan 7, Georgescu 4, Toma 4, Ilie 3, Naumenko 2, Vacariu 2, Vartic 2, Jlezi 1, Banciu, Obedeanu Antrenor: Gheorghe Covaciu

CSM Slatina: Nagy, Stan – Popescu 7, Ostase 6, I. Andrei 3, Carligeanu 2, Draghici 2, Chitacu 2, Stoicanescu 2, O. Andrei 1, Vasiliu, Fulgoi, Rusu Antrenor: Victorina Bora

• de la AHCM Slobozia, Polocoser, Ivan, Obedeanu
  • de la CSM Slatina, Ostase, Chitacu, Stoicanescu

Corespondent: Aurelian Draghici

Rapid – ASC Corona 2010 Brasov 20-30 (9-14)

Ora 12:30, Sala Rapid

Arbitri: S.Marza(CJ)/C.Nedelea(CJ)

Greu la deal cu boii mici, spune parca un vechi proverb... Ei bine, visiniile incep tare jocul cu brasovencele lui Ion Craciun... Si-atat doar... Incepand cu minutul 3 sau poate 4, experienta unor jucatoare de 18-19 sau 20 de ani si-a spus cuvantul... Adica, nu despre varsta este vorba ci despre faptul ca tinerele jucatoare ale Coronei din Brasov au un nucleu deja sudat, care joaca impreuna de nici nu mai tinem minte cand exact... Sorina ,,Sfinxul’’ Tirca, a aratat ca vrea la Tokio si cineva trebuie sa isi arunce ochii catre orasul de la poalele Tampei... Daca Sorina a aratat clar ca vrea sa doboare recordul mamei ei in ceea ce priveste golurile marcate, experienta unei Chiricuta, Neagu, Ciuciulete, Laslo sau Buceschi, coroborata cu ,,nebunia’’ tineretii unei Bucur, Caprar, Olaru, Soreanu, ca sa nu mai spunem de mezina Alicia Gogarla, inseamna reteta unei echipe de succes, echipa care vrea sa faca iata uitate plecarile numelor grele de la echipa din aceasta vara... Oricare din cei trei portari a fost incercat de Robert Licu in acest joc, n-au putut face mare lucru in fata tinerelor handbaliste ale Brasovului... La feroviare s-a vazut clar lipsa omogenitatii in joc... Handbalul te pedepseste atunci cand incerci sa-l fentezi... Indiferent de numele pe care-l poarta jucatoarele... Dar cum obiectivul rapidistelor nu este altul pentru acest sezon decat mentinerea in Liga Florilor...

Rapid: Ungureanu, Arghir, Nanu - Trifan 5, Boljevic 4, Chirigiu 3, Bazon 2, Buca 1, Carabulea 1, Dascalete 1, Ilie 1, Ionescu 1, Livrinikj 1, Preda Antrenor: Robert Licu.

ASC Corona 2010 Brasov: Timoshenkova, Popescu, Hosu – Tirca 7, Chiricuta 6, Ciuciulete 5, Buceschi 4, Laslo 2, Neagu 2, Bucur 1, Caprar 1, Gogirla 1, Soreanu 1, Patuleanu, Bazaliu, Olaru Antrenor: Ion Craciun

• de la Rapid, Trifan, Boljevic, Ionescu
  • de la Corona, Tirca, Chiricuta, Ciuciulete

Corespondent: Florenta Vornicu

SCM Ramnicu Valcea – HC Dunarea Braila 24-18 (13-7)

Ora 12:30, Sala Sporturilor Traian

Arbitri: D.Gurbina(CS)/E.Stanciu(CS)

Campioana SCM Ramnicu Valcea a primit in Sala Sporturilor Traian, una dintre echipele intarite consistent in aceasta vara, HC Dunarea Braila. O prima repriza la Ramnicu Valcea in care a fost tare greu brailencelor sa tina pasul cu campioanele... A fost un inceput de joc al portarului Diana  Ciuca, portar care a facut ca scorul  de 13-7 sa para unul...normal... Campioana a plecat la vestiare cu 6 lungimi avans fata de adversare. Repriza secunda, a fost una in care, portarul Brailei, Elena Serban a inchis efectiv poarta, jucatoarele de la Dunarea apropiindu-se pana la un gol, 14-15 in minutul 41. Jumatatea a doua a partii secunde, a fost una la discretia jucatoarelor campioane, o echipa omogena, mereu cu capul la joc dar cu urechile catre banca de rezerve, de-acolo de unde Florentin Pera si Maria Radoi, veneau mereu cu avalansa de indicatii... Repriza s-a gatat 11-11 si cele 6 lungimi luate pana la pauza s-au dovedit a fi cele care-au facut diferenta. 24-18 la final...

SCM Rm.Valcea: Batinovic, Ciuca – Norgaard 6, Fernandez 4, Gonzalez 4, Glibko 3, Lopez 3, Elghaoui 2, Bacaoanu 1, Liscevic 1, Zamfirescu, Da Silva, Florica  Antrenor: Florentin Pera, Maria Radoi si Ildiko Kerekes-Barbu

HC Dunarea Braila: Serban – Dache 4, Tiron 3, Dmitrovic 3, Czeczi 2, Udristoiu 2, Safta 2, Ichim 1, Cotet 1, Krnic, Manea Antrenor: Aurelian Rosca

• de la Valcea, Ciuca, Norgaard si Fernandez
  • de la Braila, Serban, Dache si Tiron

Corespondent: Ion Dan Patrascu

Gloria Buzau - ,,U’’ Cluj 32-22 (16-9)

Ora 18:00, Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi’’

B.Stark(B)/R.Stefan(PH)

In Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi’’ din Buzau, gazdele de la Gloria, au primit vizita norocoaselor sezonului trecut, handbalistele de la ,,U’’ Cluj. Conform calculelor hartiei, dupa transferurile efectuate in vara de cele doua formatii, a castigat clar acest duel echipa buzoiana... Jocul propriuzis, a inceput pentru gazde dupa minutul 5! Elevele lui Alin Bondar, si-au aratat intentiile la Buzau inca de la inceput... Si daca echipa din Buzau a reusit sa modifice tabela in dreptu-i abia aproape de minutul 6, ceea ce-a urmat, este de-a dreptul inbucurator pentru ochiul privitorului de handbal... Si daca echipa clujana a marcat in prima repriza 9 goluri, gazdele au reusit 16, si asta in doar 24-25 de minute! Si atmosfera din Sala Polivalenta a fost una placuta, nu chiar foarte relaxanta, mai ales la faza de aparare a echipei oaspete... 16-9 a fost rezultatul primei reprize! Repriza secunda a fost o repriza in care oaspetele din Cluj au mai echilibrat jocul, si daca jucatoarele echipei Gloria Buzau au marcat tot atatea cat in prima repriza, vizitatoarele au marcat de 13 ori, 32-22 rezultatul final! La rezultatul favorabil si-au adus o mare contributie cei doi portari ai echipei gazde, Blazek si Mirca-Olariu, ajutati in buna masura de-o aparare exacta, usor agresiva dar in limitele sportivitatii, in care experienta unei Oana Apetrei si-a spus cuvantul, dar si de contraatacurile rapide ale extremelor, cel mai elocvent exemplu fiind Ana-Maria Popa, principala realizatoare a gazdelor cu 9 goluri. Desi a revenit pe teren dupa ce a devenit mamica, Florina Chintoan, nu mai e ce-a fost odata, dar cum ,,nici cu o floare nu poti face primavara’’...

Gloria Buzau: Mirca-Olariu, Blazek – Popa 9, Ilie 5, Stoleru 4, Petrus 3, Rotaru 3, Simion 3, Apetrei 2, Gavrila 2, Petrovic 1, Khouildi, Marginean, Selever Antrenor: Ovidiu Mihaila

,,U’’ Cluj: Tagean, Prodan – Lazar 5, Preda 4, Gandulfo 3, Moraru 3, Mincu 2, Senocico 2, Chintoan 1, Dindiligan 1, Pica 1, Boian, Dragunoiu, Tamas Antrenor: Alin Bondar

• de la Gloria, Popa, Stoleru, Apetrei
  • de la ,,U’’, Lazar, Dindiligan, Pica

Corespondent: Florentin Andrei Minca

Duminica 1 septembrie:

Gloria 2018 Bistrita – SCM Craiova 22-24 (10-11)

Ora 11:00, Sala Sporturilor

Arbitri: R.Iliescu(B)/P.Manea(B)

Unul dintre cele mai asteptate jocuri ale primului rund al Ligii Florilor, s-a disputat in Sala Sporturilor din Bistrita, acolo unde s-au infruntat pentru cele trei puncte puse in joc gazdele de la Gloria 2018 si oltencele de la SCM Craiova, cele doua echipe reprezentand Romania in Cupa EHF in acest sezon. Un prim mitan inceput destul de echilibrat, in care-am putut vedea la lucru doua echipe artagoase, cu jucatoare experimentate, castig de cauza avand dupa primul sfert de ora de joc gazdele, 6-4 pe tabela de scor. Jucatoarele lui Bogdan Burcea n-au mers la Bistrita sa faca figuratie, iar asta s-a vazut pe tabela in urmatoarele 5 minute, astfel ca oltencele egalara la 7 in minutul 20. Jocul a continuat sub semnul echilibrului, ambele echipe fructificandu-si atacul... Cu un minut inainte de finele primelor 30, vizitatoarele profita de o balba in atac a bistritencelor, Nicoleta Tudor marcand pentru oltence la revenirea in team-ul lui Burcea dupa numai un an petrecut la Braila, 10-11 fiind dealtfel si scorul cu care echipele s-au indreptat catre vestiare. Jocul din partea secunda a inceput asa cum s-a incheiat in primele 30 de minute, SCM Craiova a luat usor avans, 11-14 pe contraatacul lui Nikolic dinn minutul 35. Jocul a curs cam in aceeasi directie, gazdele incercand sa revina, oaspetele mentinand diferenta celor trei lungimi... In minutul 47, Craiova reuseste prin Pati Vizitiu sa mearga la 4 lungimi in fata, ecart pe care-l gestioneaza excelent pana cu 5 minute inainte de finalul celor 60!  Bistrita are totusi o tresarire de orgoliu, reusesc sa marcheze si sa se apropie la doar doua lungimi de oltence dar, timpul a expirat, astfel ca dupa 60 de minute de joc, Gloria 2018 Bistrita – SCM Craiova 22-24!

Gloria 2018 Bistrita: De Paula, Nenezic, Inculet – Ilyina 6, Ardean-Elisei 3, Costa 3, Pristavita 3, Ratiu 3, Vasileuskaya 3, Moroianu 1, Dinca, Paraschiv, Lazar, Todor Antrenor: Horatiu Pasca

SCM Craiova: Curment, Dzhukeva, Chetraru – Vizitiu 9, Ticu 6, Selaru 5, Nikolic 2, Khavronina 1, Tudor 1, Orsivschi, Colac, Ion Antrenor: Bogdan George Burcea

• de la Gloria Bistrita, Ilyina, Ardean-Elisei, Ratiu
  • de la SCM Craiova, Pati Vizitiu, Ana Ticu, Nico Tudor

Corespondent: George Mihailescu

HC Zalau – CSM Bucuresti 25-24 (13-13)

Ora 15:30, Sala Sporturilor G.Tadici

Arbitri: P.Iacob(BV)/S.Savu(AG)

In Sala Sporturilor ,,Gheorghe Tadici’’ din orasul Gheorghe Tadici, pardon, Zalau, s-a disputat ultimul joc al etapei I la handbal feminin intre echipele HC Zalau si CSM Bucuresti. Un meci asteptat mai mult de ,,gura casca’’, ca sa vada la lucru noul si vechiul CSM Bucuresti, dupa senzationalele tranferuri reusite de Cristina Neagu. Si cum, ,,la pomul laudat sa nu te duci cu sacul’’, asa a debutat si jocul de la Zalau... Formatia gazda a inceput tare jocul, surprinzandu-le pe mai bogatele colege de intrecere de la CSM B-ul primariei generale a capitalei... Cu o Raluca Kelemen in poarta, care-a demonstrat ca n-are concurenta pentru post deocamdata la Zalau, desi s-au facut atatea si atatea tam-tam-uri in vacanta de vara handbalistica, cu X-plecari si Y-reveniri, formatia de sub Meses a explodat prin/cu surorile Abed-Kader, cele trei facand sah-mat CSM Bucurestiul... Daca in poarta, Raluca Kelemen a facut adevarate minuni, si nu-i deloc o intamplare aceasta prestatie a tinerei portarite a Zalaului, Dana Abed-Kader a facut probabil jocul vietii de pana acum in handbal, tanara jucatoare a ardelenilor a marcat de 13 ori, de 8 ori in primele 30 de minute... Daca pana mai ieri erau regrete pentru plecarea unei handbaliste, Constantinescu, Dana Abed-Kader a facut practic imposibilul-posibil, nimeni efectiv nu a rostit odata macar numele marcatoarei de altadata din tabara gazdelor, acum in curtea Bucurestiului, Constantinescu! Se-aud voci chiar ca jucatoarea CSM-ului ar cam fi pe picior de plecare din capitala... La pauza s-a intrat la egalitate de scor, 13-13! Nervozitate in tabara vizitatoare, la unele decizii luate de cuplul de arbitri Iacob-Savu... Unele faze ciudate, altele interpretabile pentru ca regulamentul chiar le permite asta, altele regulamentare... Dar daca odata vezi si simti, si-a doua oara, atunci ,,toate-ti’’ par contra, nu-i asa?  De la vestiare, mai motivate au aparut jucatoarele Zalaului, cele care-au vazut ca ,,se poate’’... Si in primele 10 minute din actul secund, tabela arata un incredibil 20-16, un totusi firesc 20-16 dupa ceea ce s-a intamplat in teren, si gandul ne-a dus repede la acel joc din recentul incheiat Gloria Buzau – CSM B... O visatoare aparare a bucurestencelor, pe-acolo pe unde Andreea Tecar a patruns cand si cum a avut ocazia... Gandurile ne-au dus la jocurile din Champions League... Daca asa vor juca handbalistele lui Ryde, de bine nu vom auzi!... CSM-ul s-a trezit oarecum si cu 15 minute inainte de final au reusit o revenire pe tabela, 21-21, dupa ce in prealabil au primit gol chiar si de la goalkeeperul Raluca Kelemen! Mai mult decat atat, cu 8 minute inainte de final, 21-23 afisa tabela de scor a Zalaului, dupa doua interventii excelente a portarului Grubisic, de la linia de 7m in fata tinerelor handbaliste ale lui Tadici! O relaxare prematura a bucurestencelor, o eliminare care n-a prea fost si jucatoarele de sub Meses reusesc sa inscrie de trei ori intorcand rezultatul, 24-23! Egaleaza formatia vizitatoare si se intra in ultimul minut cu un 24-24 pe tabela! Care pe care de acum... Dana Abed-Kader isi trece in cont a 13-a reusita personala si face 25-24 cu 54 de secunde inainte de finalul celor 60 de minute ale jocului! Evenimente s-au intamplat si-n secundele ramase... Principalul Ryde cere Time-Out cu 35 de secunde inainte de final, dupa alte 10 secunde de la reluarea jocului, este eliminata Kelemen, iar CSM Bucuresti ,,reuseste’’ sa paseze gresit, la o presiune a publicului, care-au huiduit la scena deschisa echipa bucuresteana... Au aplaudat la final insa jucatoarele echipei gazda dar si pe...

HC Zalau: Kelemen 1, S. Abed-Kader – D. Abed-Kader 13, Nica 4, Tecar 3, Nichitean 2, Popescu 1, Severin 1, Lazea, Mihart  Antrenori: Gheorghe & Elena Tadici

CSM Bucuresti: Dedu, Grubisic – Klikovac 5, Perianu 5, Chiper-Moisa 4, Grbic 4,  Torstensson 3, Lekic 2, Pintea 1, Curea, Constantinescu Antrenor: Tomas Ryde