Handbalul feminin din Liga Florilor dupa etapa secunda...

SCM Craiova - HC Zalau 27-26 (12-16)

Cele doua reprezentante ale Romaniei in EHF Cup s-au intalnit la Craioca in deschiderea etapei cu numarul II. Sia fost intr-adevar un meci care pe care... Echipele au mers umar la umar in primele 15 minute, scor egal 7.  Dupa minutul 16, echipa vizitatoare, parca mai lucida, s-a desprins pana la patru lungimi, diferenta cu care s-a intrat la vestiare, 16-12. Dupa pauza, oltencele lui Burcea revenira in joc si-au egalat rapid scorul, in doar 4 minute, 16-16! Mai mult de atat, in urmatoarele doua minute, handbalistele de sub Meses n-au mai aratat nimic si scorul s-a facut 18-17! Oltencele au calcat acceleratia si scorul a inceput sa le creasca in favoare, 22-19 imediat dupa minutul 48... Cu 5 minute inaintea celor 60, oltencele au avut avantaj de 4 goluri pe tabela 26-22. Finalul a apartinut zalauancelor, care au punctat de trei ori consecutiv apropiindu-se amenintator... Pana la final, Zalaul a reusit sa egaleze dar in faza imediat urmatoare handbalistele Craiovei au marcat si zalauancele au avut mingea... Nu s-a mai intamplat insa nimic pe tabela de scor si  Craiova ia toate cele 3 puncte...

SCM Craiova – HC Zalau 27-26 (12-16)

Excelent arbitrajul cuplului Marina Agliceriu - Mirabela Turdean

SCM Craiova: Dzhukeva, Curment, Chetraru – Ticu (10), Vizitiu (6), Selaru (5), Nikolic (3), Tudor (1), Orsivschi (1), Ion (1), Khavronina, Colac Antrenor: Bogdan Burcea

HC Zalau: Kelemen, S. Abed-Kader – D. Abed-Kader (8), Nica (6), Tecar (5), Severin (3), Popescu (2), Mihart (1), Serban (1), Nichitean, Prycop, Vrabie, Coman, Berbece  Antrenori: Gheorghe si Elena Tadici

Evidentiate:

• de la SCM Craiova, Ticu, Vizitiu, Curment
  • de la Zalau, D. Abed-Kader, Nica, Tecar

Corespondent: Doriana Popescu

CS Rapid - CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud 20-24 (12-13)

Au arbitrat (din nou) impecabil Cristina Nastase & Simona Stancu

Comparativ cu ceea ce-am vazut la visiniie de sub Podul Grant in etapa inaugurala, mai toata lumea considera un progres... E adevarat ca si experienta jucatoarelor cu nume de la formatia ardeleana si-a spus cuvantul in acest joc. Din pacate insa pentru formatia feroviara, doar internationala, sau ma rog, fosta, Paula Ungureanu si Chirigiu s-au ridicat la inaltimea jocului de Liga Florior... Ionescu, atat cat a fost folosita a aratat reale aptitudini dar, zice-se ca-i necoapta... Asa sa fie oare? Zicem noi ca Robert Licu nu-i pregatit sa conduca o echipa in Liga Florilor... Dincolo, Neli Ardean-Elisei, joaca ca-n prima tinerete (handbalistica)... Natallia Vasileuskaya, o jucatoare cerebrala, a speculat fiecare oportunitate... Desi n-a avut multe, le-a fructificat din plin pe cele avute... La bataie mereu, asa cum o stim, Daniela Ratiu, a hartuit in permanenta apararea visiniilor, luand mereu dupa ea, asa cum face un pivot de meserie dealtfel, mereu cate doua jucatoare, creand culoare coechipierelor... Cu Galeria nu poti mentine echipa in Liga Florilor... Toate aplauzele le merita suporterii visinii pentru atmosfera creata la meci, mai putin, acele momente in care injura adversarele... Daca la 12-13, jucatoarele Rapidului, ar fi stiut sa profite de acel minut in plus de superioritate, cu siguranta ca alta ar fi fost soarta partidei... Dar, DACA...

CS Rapid: Ungureanu, Nanu, Arghir – Livrinikj (4), Buca (3), Ilie 3, Preda (3), Bazon (2), Chirigiu (2), Trifan (2), Boljevic (1), Carabulea, Dascalete, Ionescu   Antrenor: Robert Licu

Gloria 2018Bistrita-Nasaud : De Paula, Nenezic – Ardean-Elisei 5, Vasileuskaya 5, Ilyina 4, Pristavita 4 , Todor 3, Ratiu 1, Costa 1, Dinca 1, Moroianu, Paraschiv, Lazar Antrenor: Horatiu Pasca

• de la formatia Rapid: Ungureanu, Chirigiu, Bazon
  • de la Bistrita: Ardean-Elisei, Vasileuskaya, Ratiu

Corespondent: Margarit Bozga

CSM Bucuresti - SCM Gloria Buzau 28-21 (17-8)

Au arbitrat cu usoare greseli pro CSM, Diana Florescu & Anamaria Stoia

N-au cum sa uite probabil niciodata suporterii CSMB-ului faptul ca in sezonul trecut, la Bucuresti, Gloria a fost aproape sa produca o mare surpriza (doar 27-26), surpriza pe care totusi au reusit-o insa in propriul fief 21-29, infrangere care a cantarit mult in pierderea titlului... A mai fost si jocul dezastru din prima etapa de la Zalau, unul in care echipa tigroaicelor nu s-a miscat deloc rau, dar au fost ,,cavalerii’’, care au facut ce le-a dictat nea Gica... Jocul a debutat cu o Grubisic care-a inchis poarta si-a dat o mare siguranta tigroaicelor, care si-au dus repede la 7-1 si apoi 9-2, iar pana la pauza, diferenta de scor de pe tabela a tot crescut pana la suieratul sirenei care-a oprit scorul pe tabela la 17-8! In partea a doua, Crina Pintea s-a distrat cu apararea buzoiana, Stefania Jipa a taxat cu rapiditatea-i cunoscuta profitand din plin de sansa pe care-a primit-o de la Ryde... Au iesit la rampa si ceilalti doi goalkeeperi ai primariei generale a capitalei, Dedu si Ion. S-a gatat doar 28-21 si asta pentru ca regulamentul l-a cam fortat pe Tomas Ryde sa bage in teren junele...

CSM Bucuresti: Dedu, Grubisic, Ion – Grbic (5), Pintea (5), Chiper-Moisa (3), Jipa (3), Torstensson 3, Curea, Klikovac 2, Lekic (2), Marin (1), Perianu (1), Valcan (1), Constantinescu Antrenor: Tomas Ryde

Gloria Buzau: Blazek, Mirca-Olariu, Iordache – Popa (5), Simion (4), Gavrila (3), Ilie (3), Stoleru (2), Subtirica-Iovanescu (1), Rotaru (1), Apetrei (1), Petrus (1), Khouildi, Petrovic, Condurache Antrenor: Ovidiu Mihaila

• de la CSM Bucuresti, Grubisic, Dedu, Pintea
  • de la Gloria Buzau, Simion, Stoleru, Subtirica-Iovanescu

Corespondenti: Marina Alexe & Margarit Bozga

CSM Slatina - SCM Ramnicu Valcea 23-30 (8-14)

In nota jocului au arbitrat Georgiana Doana si Ana Maria Gociu

A fost un duel inegal acest meci, unul in care, de la slatineni, doar Victorina Bora si-a dorit cu adevarat ceva... Poate ca si Chitacu, dar e prea putin, nu? Campioanele au castigat jocul fara emotii... Si-au facut singure jocul usor, profitand si de naivitatea din multe momente ale jucatoarelor gazde, care s-au grabit precum fetele mari la maritat... Si asta chiar le-a costat pe tabela de scor pe unele, avantajandu-le pe celelalte... 8-14 a fost scorul primei reprize! A doua, a fost mai echilibrata, 15-16, campionele en titre nefortand insa prea tare... Si daca nu i-au iesit pasii Lorenei Ostase, nici Slatina n-a fost Slatina... Asa cum spunea cineva in tribuna, ,,parca a imbatranit prea devreme pivotul nostru’’... Sau poate ca ii da prea mare incredere Victorina Bora... Sa fi obosit oare dupa un singur joc de campionat? Sigur ca o echipa nu-i construita doar din Lorena Ostase nu-i asa?

CSM Slatina: Stan, Nagy – Popescu (5), A.Andrei (3), Carligeanu (3), Ostase (3), Rusu (3), Chitacu (2), Corban (2), Stoicanescu (1), Vasiliu (1), I.Andrei, Draghici, Fulgoi, Schiopu Antrenor: Victorina Bora

SCM Rm.Valcea: Dumanska, Ciuca – Gonzalez (6), Elghaoui (5), Liscevic (4), Lopez (4), Florica (3), Adespii (2), Glibko (2), Ostergaard (2), Bacaoanu (1), Badea (1), Da Silva, Zamfirescu Antrenor: Florentin Pera

• de la CSM Slatina, Popescu, Chitacu, Rusu
  • de la Valcea, Dumanska, Ciuca, Glibko

Corespondent: Ion Dan Patrascu

Magura Cisnadie – HCM Slobozia 33-22 (15-10)

Un arbitraj bun al cuplului Alexandru Nitisor - Alin Stamatoiu

Un debut de joc aprig sambata seara intre sibiencele de la Magura, ocupantele ultimei pozitii a podiumului in sezonul trecut si nou promovata HCM Slobozia. Oaspetele sunt primele care marcheaza, imediat ce-am pasit in minutul 3... 0-1! Si-a fost si ultima data cand au condus pe tabela de scor ialomitencele... Gazdele incep sa ia in serios jocul, egaleaza si trec in fata partenerelor de intrecere... Cu un portar ca Elena-Gabriela Voicu, deloc impresionata ca joaca cu echipa orasului unde s-a nascut, cu o aparare perfecta pe linia semicercului de 9m, iti mai trebuie o Ada Moldovan... Si cei de la Cisnadie, chiar o au pe Ada Emilia Bahamet-Moldovan... Si-au reteta succesului garantata! Usor, gazdele au pus stapanire pe joc, nedandu-le adversarelor nicio sansa... Pana la pauza, doar cinci lungimi avans, 15-10!  Si-n partea secunda, jocul a curs intr-o singura directie, diferenta a crescut simtitor, pe-alocuri ametitor chiar... 18-12 s-a terminat repriza secunda, 33-22 rezultatul la final pe tabela... Ada Moldovan a reusit sa marcheze de 14 ori in acest joc, si-ar mai fi putut sa o faca daca nu se interpuneau barele...

Magura Cisnadie: Voicu, Pasca – Moldovan (14), Sambatian (4), Tacalie-Craciun (4), M. Predoi (3), D,Predoi, Tanasie (2), Iuga (1), Nan (1), Panici (1), Ujkic (1), Petrescu, Stinga Antrenor: Alexandru Weber

AHCM Slobozia: Savko, Polocoser, Aron – Georgescu (7), Vacariu (3), Vartic (4), Banciu (2), Jlezi (2), Moldoveanu (2), Ivan (1), Obedeanu 1,  Naumenko, Nicolae, Toma, Sava Antrenor: Gheorghe Covaciu

• de la Magura, Moldovan, Voicu, Tacalie-Craciun
  • de la AHCM Slobozia, Georgescu, Vartic, Obedeanu

Corespondenti: George Mihailescu si Constantin Mirica

,,U’’ Cluj – Minaur Baia Mare 21-23 (7-10)

Un arbitraj slab, deloc potrivit pentru acest joc, Bogdan Ciobea si Bogdan Dordea

A fost un joc intresant, am putea spune chiar ,,in familie’’... Daca formatia din Cluj este antrenata de Alin Bondar, la echipa din Baia Mare, joaca nimeni alta decat Oana Carmina Bondar, sotia trainerului Clujului!... Oaspetele incep tare jocul si-si arata clarele intentii inca de la inceput. Studentele din Cluj, n-au decat alternativa ripostei... A fost mai intai un joc echilibrat in prima repriza, in care ambele combatante s-au intrecut in greseli, care mai de care mai hilare, dar si cu faze de handbal spectacol, placut ochiului iubitorului de handbal. O prima repriza saraca in goluri insa, oaspetele din Baia Mare intrand la vestiar cu 3 goluri avans fata de gazdele din Cluj, 7-10! In repriza a doua, contrar cursului jocului, clujencele reusesc sa revina in joc si urmarile apar si pe tabela de scor, egalitatea la 12 si-apoi la 13... Vizitatoarele parca umpic mai proapete, reusesc sa se desprinda de adversare, iau chiar bune lungimi inainte de final si se credea ca au scapat in castigatoare... N-a fost chiar asa pentru ca, jucatoarele lui Alin Bondar reusesc sa marcheze trei goluri consecutive si sa se apropie amenintator cu doua minute inainte de final... S-a gatat meritat totusi, 21-23...

,,U’’ Cluj: Tagean, Prodan – Gandulfo (7), Chintoan (4), Senocico (4), Lazar (2), Preda (1), Dindiligan (1), Moraru (1), Boian (1), Tamas, Pica Antrenor: Alin Bondar

Minaur Baia Mare: Mazareanu, Enache – Burlachenko (4), Lisewska (4), Shteriova (4), Cirstea (3), Seraficeanu (3), Bondar (2), Szolosi (2), Masna (1), Tamas, Polocoser, Popa  Antrenor: C. Buceschi, Magda Kovacs & Claudia Cetateanu

• de la ,,U’’, Gandulfo, Chintoan, Moraru
  • de la Baia Mare, Burlachenko, Shteriova, Seraficeanu

Corespondent: George Damian

ASC Corona 2010 Brasov – HC Dunarea Braila 28-24 (15-12)

Arbitraj discret al cuplului Marius Ghiorghisor - Marian State

Jocul dintre Corona si Dunarea disputat in Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov, a fost unul echilibrat doar in prima jumatate a primei reprize... Dupa minutul 15, echipa gazda joaca cu acceleratia ,,blana’’ si se desprind pe tabela de scor, care in minutul 24, arata 13-6! Cu un lot subtire deplasat in orasul de sub Tampa, trupa lui Aurelian Rosca reuseste in ultimele 5-6 minute ale reprizei sa revina in joc, inscrie de 6 ori, profitand de relaxarea prematura a handbalistelor din Brasov, astfel ca se intra la vestiare cu 15-12! In repriza secunda, ambele echipe joaca precaut, clar pentru rezultat, brailencele nereusind decat sa se apropie pana la un gol in spatele brasovencelor. Mai proaspete pe final, jucatoarele Coronei se impun la 4 lungimi, 28-24, un rezultat meritat dupa aspectul general al jocului prestat de cele doua teamuri...  Intrebarea care circula in Brasov: cand incepe sa joace Bazaliu?

ASC Corona 2010 Brasov: Hosu, Popescu, Tymoshenkova – Tirca (7), Laslo (6), Buceschi (4), Ciuciulete (4), Chiricuta (4), Bucur (3), Neagu, Bazaliu   Antrenor: Ion Craciun

Dunarea Braila: Razum, Dobre – Dache (6), Dmitrovic (6), Tiron (4), Udristoiu (4), Czeczi (2), Axinte (1), Safta (1), Krnic  Antrenor: Aurelian Rosca