CSM Bucuresti vs Minaur Baia Mare 24-24 (12-8) si Gloria vs Rapid 34-25 (15-9)! Sau invers... Ca nici noi nu pricepem...

Miercuri 5 februarie s-au disputat doua jocuri la handbal feminin in Liga Florilor Mol. In primul, CSM Bucuresti a primit in Sala Polivalenta Bucuresti, vizita maramuresencelor de la Minaur Baia Mare, intr-un prim joc contand pentru etapa a XVI-a, iar in al doilea, programat tot la aceeasi ora, 17:00, in Sala Sporturilor din Bistrita, CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud a primit vizita formatiei Rapid Bucuresti, in penultimul joc al rundului 15. Deloc intamplator aceasta ordine... Sa spunem lucrurilor pe nume totusi... Firesc si normal, trebuia ca toata suflarea jurnalistica sa spuna cronologic despre evenimente... Sigur ca nu mai e nici cronologia ce-a fost odata, cum nici handbalul feminin romanesc nu mai e ce-a fost... Sau daca stam si ne gandim, ce mai e cum a fost?... Din pacate! Evident ca unii care au PR stiu cu ce se papa si-atunci au facut in asa fel incat informatiile sa ajunga la timp la suporteri sau la simpli iubitori ai handbalului feminin... Cine n-are PR, are hateri si gura casca, care asa cum sunt ei, SUNT... Si credeti-ma ca sunt mai ceva decat PR-ii cu acte in regula! Chiar daca unii au ,,derapaje’’ si is mai mult in decor decat acolo ,,pe ele’’, sunt si astia care isi spun ei suporteri, dar is niste persoane cu cate-un puseu... Ei se manifesta exact cum spune definitia din DEX-online: ,, PUSÉU, puseuri, s. n. Manifestare bruscă și puternică (însoțită de ridicarea temperaturii) a unei boli; acces. ♦ Fig. Izbucnire, elan, vervă, exuberanță,  sau PUSÉU s.n. 1. Acces al unei boli. 2. (Fig.) Izbucnire, vervă momentană, elan. [Pron. -seu. / < fr. poussée].’’  Nu am inteles si n-am sa inteleg vreodata de ce jocurile astea de culise in mai importante decat jocurile sportive in sine? Nici nu mai conteaza de fapt... Sau nu acum... Haideti sa le luam pe rand, chiar daca ne adaptam si noi ,,lor’’, si nu o facem cronologic...

CSM Bucuresti – CS Minaur Baia Mare

A fost intalnirea care a opus ocupantele pozitiilor ultime pe podium, CSM Bucuresti, ocupanta locului doi si Minaur, ocupanta locului trei pe podium, chiar daca, sunt echipe care au meciuri mai putine disputate... Putem spune asadar ca a fost un ,,derby’’... Si pe teren, urmarind jocul, putem spune ca da, a fost derby, dar abia dupa minutul 5... A fost un inceput de joc in care ambele combatante s-au jucat de-a handbalul... Jocul a avut multa tensiune inca din debut, unul in care au fost multe greseli de tehnica individuala, facandu-ne pe multi sa credem ca asistam la jocul dintre doua echipe fara experienta intr-ale handbalului, un joc in debut cu foarte multe ratari la ambele porti... Si iata ca intrati in minutul 6 al meciului, mai corect minutul 5 si 11 secunde, vine si golul mult asteptat, unul realizat de Popa in contul formatiei vizitatoare. Egalitatea se restabileste pe tabela dupa jumatate de minut prin reusita Crinei Pintea, 1-1. Dupa ratarea jucatoarei din Polonia, Sylwia Lisewska, baimarencele se vad conduse pe tabela, 2-1, tigroaicele reusind sa marcheze prin Bety Omoregie. Nimeni nu intelegea ce intampla cu atatea ratari! Asistam la o intrecere in ratari, care mai de care... Mai mult de atat, echipa din Maramures iroseste sansa egalarii, chiar de la linia de 7m, de acolo de unde Popa, o face mai mare decat este pe Denisa Dedu... In inutul 11:47, vine si-al patrulea gol al meciului, Crina printea isi trece in cont dubla si CSM Bucuresti are doua lungimi avans! Rateaza toata lumea care vrea si care nu vrea, chiar si Cristina Neagu nereusind sa o invinga pe Mazareanu din poarta maramuresencelor... Se face totusi 3-2 in minutul 14:20, pentru ca dupa numai 15 secunde, o pirueta marca Crina Pintea sa faca scorul incredibil pe tabela in minutul 14:35, 4-2! Doar 6 goluri intr-un interval de 10 minute, 15 de la inceputul meciului... Sparge gheata in fine si Cristina Neagu, 5-2 si imediat 5-3 revin baimarencele dupa un gol reusit de Lisewska! Se reface diferenta de 3 goluri dupa o alta aruncare de exceptie Cristina Neagu, ajutata si de blocajul baimarean... Cu 4 secunde inainte de-a intra in minutul 18, inscrie pentru formatia gazda si Iulia Curea, si scorul incepe sa ia proportiile normale, 7-3! Si cum doar in handbal se intampla, vizitatoarele revin, inscriu, tigroaicele rateaza, si cu 5 minute inainte de pauza, doar 8-6 pe tabela de scor. Chiar se face 8-7 dupa reusita Ancai Polocoser... In ultimele 4 minute si jumatate din mitan, pentru bucurestence, Iulia Curea o da-n ate de 3 ori, o da odata si Cristina ,,8’’ Neagu, iar dincolo, la maramuresence, Sylwia Lisevska odata si cu 12-8 se intra la vestiare... Un joc urat fara galori cu prea multe greseli ,,nefortate’’... Dupa pauza, Cristina Neagu marcheaza prima si duce gazdele la 5 lungimi avans, cea mai mare diferenta de scor din acest joc, 13-8 in minutul 30:58! In urmatoarele 5 minute ale mitanului doi, pe fondul a doua ratari ale Cristinei Neagu, oaspetele din Baia Mare, cu o aparare ,,beton’’ reusesc sa marcheze de 4 ori, Sonia Seraficeanu de doua ori, Helena Rysankova si Camy Hotea Balint, fiecare cu cate unul, duc scorul la 13-12 in minutul 34:47, acest gol al Cameliei fiind inscris in inferioritate numerica, dupa ce Oana Carmina Bondar a fost eliminata destul de usor pentru doua minute... Vede doua degete ridicate si Andrea Klikovac de la tigroaice, si cu toate astea, reusesc sa inscrie in inferioritate prin Itana Grbic, 14-12! Adi Vasile si Mihaela Ciobanu se hotarasc sa o ,,arunce in focuri’’ si pe deja viitoarea plecata din tabara bucuresteana Andrea Lekic, iar sarboaica arata de ce a fost dorita cu insistenta la Buducnost... 14-13 dupa golul aceleiasi Lisevska si Andrea Lekic 15-13 rapid... Bebe Perianu merge doua minute pe banca si Denisa Dedu o ia de la 7m, facand-o micuta pe poloneza Sylwia Lisevska...  Lekic e Lekic si 16-13! Jocul e unul destul de disputat, cu tigroaicele ca niste mate blande care totusi nu lasa maramuresencele sa se apropie prea tare... Trecem in a doua jumatate al celui de-al doilea mitan si Lekic duce CSM-ul primariei generale a capitalei la 20-17 in minutul 47:38! Inspirati cei doi antrenori ai gazdelor prin introducerea in teren a sarboaicei, cea care a dat 5 goluri in doar 10 minute de joc... 20-18 dupa ce baimarencele inscriu prin Oana Bondar in minutul 48:13... Mai rateaza odata Neagu, intr-o faza in care o face mai mare decat e pe Ana Maria Mazareanu... A fost de fapt o dubla ratare a Cristinei Neagu, sau sa spunem mai corect, a aparat de doua ori Mazareanu... Imi spunea atunci un prieten, ,,s-a lins pe bot fata asta de la Echipa Nationala...’’ Nu ca Ana Maria ar avea vreo sansa, ca acolo numai poti intra de Dedu si alea doua de la Valcea (n.r. Dumanska si Ciuca)... Intram in ultimele 10 minute cu 21-18 dupa golul marcat de Crina Pintea! Vizitatoarele ar fi putut sa se apropie iar la doua goluri dar Popa isi bate joc din nou de sansa unui  7m... 23-20 cu 7 minute inainte de final, Crina Pintea cu trei maramuresence in spate... Sonia Seraficeanu face sah mat apararea tigroicelor, 23-21! Grbic de la gazde si Polocoser de la oaspete rateaza si ele... Minutul 56:11 Sylvia Lisevska aduce Maramuresul la un gol in spatele capitalei, 23-22! Jocul e unul nebun rau... Rateaza Neagu! Mai rateaza odata Neagu! Rateaza de langa linia de 6m si Oana Bondar... Intram in ultimele doua minute ale meciului... Rateaza... Neagu... 23-23 face poloneza Lisevska in minutul 58:35! Un minut si jumatate in care orice e posibil... ULUIALA TOTALA in Sala Sporturilor Bucuresti! Marija Shteriova face pentru o clipa liniste mormantala in sala, 23-24! Au mai ramas 39 de secunde in care bucurestencele pot egala... Cu 13 secunde inainte de final, cineva striga din tribuna: ,,Hvala Andrea!’’, 24-24... 13 secunde in care maramuresencele ar vrea... Oare si pot? Pleaca la atac, incearca, matele bucurestence fac aparare avansata... Se-aude sirena unui Time Out cerut de Costica om fara onoare si cuvant... 5 secunde ramase de jucat pentru TOTUL... Maramuresencele asteapta fluierul care vine... Marija Shteriova arunca si e faultata... 7m! Nu! Nu poate sa fluiere asta un arbitru din Bucuresti impotriva unei echipe din Bucuresti, nu-i asa? Dar daca asa a vrut Cristina Varzaru sa aprobe lista delegarilor arbitrilor din aceasta saptamana... Toata lumea (aproape) se intreba ce cauta la un meci al unei echipe bucurestene un bucurestean? LOR NU LE PASA, NUMAI LOR NU LE PASA... Parca-l si aud ,,pe-al meu’’: ,,CINE INTERZICE ASTA? ’’ Bine, dansul are onoare si sange-n vene si ne mai raspunde pe FEISBUC... Si-o sa ne trimita iar pe la vezi doamne ce nu stiu alte sporturi... Il cunoastem si stim deja cum procedeaza, ori ti-o da cotita, ori trage focul pe turta lui si-o deviaza pe alte subiecte... Se termina meciul cu o aruncare de la 9m... Poloneza Lisevska arunca sa scape de  minge, trimitand-o peste zid si peste poarta, 24-24... ca la teatru de papusi manipulate...

CSM B: Dedu – Lekic 6, Curea 5, Pintea 5, Neagu 4, Grbic 2, Cvijic 1, Omoregie 1, Klikovac , Marin, Perianu  Antrenori: Adi Vasile & Mihaela Ciobanu

CS Minaur: Mazareanu – Lisewska 6, Seraficeanu 5, Shteriova 3, Popa 3, Bondar 2, Rysankova 2, Polocoser 2, Hotea 1, Burlachenko, Cirstea, Conache, Szolosi, Tamas, Szolosi  Antrenori: C. Buceschi, Magda Kovacs & Claudia Cetateanu

Dupa parerea mea, Ana Maria Mazareanu a fost de departe cea mai cea jucatoare a acestui joc prin cele atentie, 18 interventii decisive!

Au arbitrat totusi bine Alexandru Constantin din Bucuresti si Laszlo Gal din Harghita, cu exceptia deciziei din final (dupa parerea mea) si a altor cateva dar marunte, zic eu totusi fara sa influenteze intr-un fel sau altul rezultatul final...

A ajuns oare Primaria Generala a capitalei la fundul sacului pentru handbalul fetelor?

Sa fie oare acesta sfarsitul CSM B-ului?...

Gloria 2018 Bistrita-Nasaud vs Rapid 34-25 (15-9)

O victorie categorica a ardelencelor! Cei care au vazut jocul, au vazut la echipa ardeleana de toate: stiinta si tactica, determinare dar mai ales LINISTEA DIN VESTIAR! Restul e can can... Rapidul schimba tot dar fara nicio noima... Acuma daca tot imi reprosa indirect pe direct pe facebook mister Cosmin Marchesini ca as avea ceva personal cu el si sotia lui, public ii spun ca n-am nimic cu amatorismul! Daca sotia dansului a fost o mare jucatoare, RESPECT pentru asta! Dar nu pot sa las acelasi mesaj pentru antrenorul Amariei Carmen! Nu o ajuta rezultatele... Performantele realizate de dansa ca antrenor... Dupa parerea mea, la Rapid sunt foarte multe jucatoare... Dar nu numele joaca, asta pentru cei care nu stiu si se incapataneaza sa inteleaga asta... Pentru a crea ceva, trebuie un antrenor care sa stie sa aseze in teren acele nume, pentru ca handbalul se joaca in echipa... Pacat de banii care se investesc acolo, mare pacat de galeria Rapidului! Acuma ca s-au culcat visinii pe-o ureche ca a fost exclusa Corona si sunt intoxicati cu vorbe... Am eu niste prieteni la Timisoara, canta intr-o trupa, le zice Phaser... Au ai mei prieteni o piesa tare rau: ,,Fapte, nu vorbe...’’ Asa e Carina Dumitru?...

Multumiri lui Andrei Iorgu si lui Vasile Tomoioaga!

Sursa foto: ziare.com