CS Dacia Mioveni 2012 si CSM Bucuresti au deschis balul 8-imilor Cupei Romaniei Fan Curier! Peste 60 de minute de spectacol oferit de argesenii din tribuna! Doar cu Ionica Munteanu asteptam degeaba primavara...

Inca de la aflarea adversarului de la tragerea la sorti pentru faza optimilor de finala ale Cupei Romaniei Fan Curier la handbal feminin, cei de pe langa Dacia Mioveni au considerat ca e vremea de spectacol si chiar au facut asta de atunci si pana la incheierea meciului... De apreciat ca si presa din zona a promovat evenimentul, dar si cei cativa PR, voluntari sau pur si simplu iubitori ai echipei Dacia Mioveni 2012 au facut dintr-un simplu joc, un mare spectacol! La Pitesti, in Sala Sporturilor Trivale, luni 17 februarie 2020, o data care cu siguranta o sa ramana in istoria clubului argesan, cu mult inainte de ora oficiala 17:00, spectacolul a inceput in tribuna, o tribuna prea mica poate pentru iubitorii de handbal din Arges in general si Mioveni in special... O atmosfera de sarbatoare creata si de speekerul salii, care a prezentat intr-un ton cu evenimentul cele trei formatii, una, CSM Bucuresti, vicecampioana Romaniei si fosta Campioana a Europei, CS Dacia Mioveni 2012, lider al Seriei C in Divizia A, si o frumoasa initiativa, prezenta celei de-a treia echipe, cea de oina fete, campioanele nationale a sportului nostru cu adevarat national de la Dacia Mioveni 2012, cele care au oferit flori colegelor sportive handbaliste! A fost cu adevarat impresionant si momentul in care, crainicul salii, a avut inspiratia ca la prezentarea echipei vizitatoare, sa sara peste numarul 8 si sa-l prezinte pe acesta ca un adevarat musafir de lux, pentru ca, fie ca vrem sau ca nu vrem, Cristina Neagu este cea mai cea handbalista din Romania a momentului in handbalul mondial, iar pentru asta si pentru prezentarea facuta, eu personal il aplaud pe cel inspirat, iar publicul spectator prezent a aplaudat indelung marea noastra sportiva! Meciul a debutat in uralele publicului spectator, prea galagios poate dar cunoscator al fenomenului handbalistic, public care n-a huiduit decat cu o jumatate de gura o anumita floare a CSM B-ului, atunci cand acestea au fost prezentate... Publicul plin de Fair Play, n-au huiduit nici prima decizie controversata din secunda 49, cand tineri cavaleri au vazut pasi la aripa dreapta a Daciei... Castigatoare a patru duble romanesti (4 campionate + 4 cupe), castigatoare a trofeului Ligii Campionilor EHF in 2016, echipa bucuresteana nu a reusit nici ea sa inscrie la primul atac pentru ca poarta Daciei a fost securizata de interventia ex-internationalei Ionica Munteanu! Dupa piciorul salvator al Ionicai, jucatoarele gazdelor pleaca la atac si decarul Anca Onicas surprinde aruncand pentru 1-0 spre bucuria suporterilor! 16 secunde a durat avantajul Daciei, pentru ca in acelasi minut 2, in minutul 1 si 51 de secunde mai exact, coordonatorul de joc, Bety Omoregie, handbalista slovena din tabara vicecampioanelor Romaniei arunca de pe picioare de la 10m surprinzand-o pe Munteanu si 1-1 pe tabela! Gazdele, reusesc atunci cand arbitri au ridicat bratele pentru pasiv sa obtina un 7m prin Ioana Toader... Nu se face 2-1 pe tabela pentru ca, de la linia de penalitate rateaza cu nonsalanta Elena Deaconu, aceasta aruncand direct in bratul stang al goalkeeperului croat  Jelena Grubišić... Gazdele reusesc sa le fure mingea vicecampioanelor, Alexandra Banciu traverseaza tot terenul dintre cele doua semicercuri mari, si-odata ajunsa in fata aceleasi Jelena Grubišić, prefera in locul unei aruncari in forta, o aruncare de efect... Atat a ramas din faza, ,,efectul’’...  Oaspetele pleaca pe contraatac si gazdele le fura iar mingea... De data aceasta se calmeaza jocul si se pleaca la un ,,pozitional’’... In minutul 4 si 23, o alta gresala a cavalerilor! Dupa o patrundere pe extrema stanga, un falt evident si... oaspetele pleaca pe contraatac... Pierd repede mingea, Ionica Munteanu o angajeaza in adancime pe Diana Constantinescu, care slalomeaza din corp o aparatoare a tigroaicelor si sec face 2-1 pentru Dacia, spre deliciul publicului din sala Trivale! Tigroaicele din capitala se precipita in faza de atac de parca-s jucatoare de divizie... Pierd mingea usor... Pe atacul pozitional care a urmat, jucatoarele Daciei, pierd sansa sa intre in istorie, nu reusesc sa se desprinda in fata fostelor campioane ale Europei la doua lungimi, aruncarea de pe picioare a Ancai Onicas se duce pe langa poarta echipei bucurestene si Grubišić isi pune colegele pe atac... Sau vroia asta pentru ca arunca prea tare si Ionica Munteanu e acolo la recuperare... Arbitri le mai fac odata cadou mingea tigroaicelor fluierand pasi, la o fenta din corp a Alexandrei Banciu in minutul 6 si 29 de secunde... In faza care a urmat, oaspetele reusesc sa obtina un 7m pe partea dreapta a atacului si-un cartonas galben pentru Alexandra Banciu, la reaparitia pe terenul de handbal, dupa o accientare a jucatoarei din Spania, Carmen Martin... De la linia de 7m, in minutul 7 si 12 secunde, Elizabeth Omoregie nu rateaza, isi trece in cont dubla personala si 2-2 pe tabela de scor! La atacul pozitional care a urmat, tigroaicele au sansa la aruncarea Roxanei Cirjan, mingea deviata de Jelena Grubišić zguduie bara transversala... Nu stiu ce au fluierat cei doi cavaleri, dar au dat mingea tigroaicelor cand aceasta era pierduta deja... Tigroicele reusesc 2-3 pe tabela, dar golul este anulat pentru calcarea liniei semicercului, dupa parerea mea, o alta gresala de arbitraj... In atacul care a urmat, arbitrii isi repara gresala si le dau mingea vicecampioanelor... Nu am inteles ce a fost acolo... Tigroaicele din Bucuresti se incapataneaza sa marcheze si pierd mingea in atac. Nu reusesc nici gazdele sa marcheze, Constantinescu prefera o ,,bolta’’ din extrema, dar ea nu-i Laura Chiper Moisa si scorul ramane 2-2 in minutul 9 si 35 de secunde... Intrati in minutul 10 si 7 secunde, mingea ajunsa in mana extremei stanga a tigroaicelor, muntenegreanca Itana Grbić o ia la tinta pe Ionica Munteanu... In atacul care a urmat, jucatoarea Daciei Mioveni, Roxana Cirjan, arunca de pe picioare de la linia de 9m, trasorul expediat de aceasta merge sub bara printre bratele Jelenei Grubišić pentru un istoric de-acum 3-2 Dacia Mioveni 2012 – CSM Bucuresti! 3-3 se face repede, minutul 10 si 52 de secunde, dupa o aruncare surprinzatoare a suedezei Linnea Torstenson... A fost cu siguranta golul care a turnat plumb in picioarele handbalistelor divizionare. De aici, scorul a inceput sa evolueze firesc... In 9 minute, gazdele n-au mai reusit nimic, vizitatoarele desprinzandu-se pana la 3-7 pe tabela de scor! Echipa CSM Bucuresti a intrat cu 7 goluri avans la cabine, la 7-14 inghetand tabela dupa primele 30 de minute ale jocului. Mitanul secund, a fost unul la discretia vizitatoarelor, care-au marsat pana in final cand tabela a inmarmurit la 14-34! De remarcat publicul spectator, cei care-au aplaudat frenetic fiecare dintre cele 14 reusite ale handbalistelor Daciei. Am mai remarcat si faptul ca cei doi arbitrii au fluierat aproape fara gresala pana in final, dupa minutul 11 al primului mitan... Trac de debut? Sa acceptam atunci greselile umane! As mai vrea sa fac o remarca, daca-mi este permis... Frumoasa de aceasta data initiativa ,,principalului’’ Ion Georgescu, care n-a mai coborat sa dea indicatii bancii tehnice, banca, prin reprezentantul ei, cu adevarat antrenorul principal Daniel Gheorghe, care a facut echipa pentru acest joc dupa simpatii si asta s-a vazut pe teren... Un sfat daca-mi este permis, lasa domnule Gheorghe ,,patriotismul’’ local ca astea te vor costa curand postul de trainer principal! Cu asa atitudine, ca o muti pe una de pe o parte sa-i faci loc in echipa alteia, ca o pui pe aia sa joace altceva decat stie, ca ai impresia dumneatale ca o mana spala pe alte, aici la handbal nu e valabil! Cu scuze pentru sinceritate daca deranjeaza pe cineva... Un joc pierdut inca de la tragerea la sorti, poate ca ar fi trebuit tratat asa cum au facut-o in faza 16-imilor de finala colegii de la CS Marta Baia Mare, cei care au rulat intregul lot in compania tigroaicelor... Oare te va ierta vreodata domnule Daniel Gheorghe, Catalina Ciolponea, ca nu i-ai dat si ei sansa unui macar singur minut in fata probabil celor mai titrate handbaliste care evolueaza in Romania in acest moment? Nu ma indoiesc ca te vei uita in ochii ei ca si cum nimic nu s-a intamplat... Gesturi mici, dar pe care le fac DOAR antrenorii mari!... Restul e can can... HANDBALUL E ASA DE FRUMOS SI SIMPLU, DACA-L GANDESTI! Din pacate vreau sa ma opresc aici! Capul sus Cata si viata merge inainte... Adevaratii iubitori de handbal ,,te-au vazut acolo pe parchet’’ si pe tine!... Bine ati revenit dupa accidentari Carmen Martin si Laura Chiper-Moisa...

CS Dacia Mioveni 2012 – CSM Bucuresti 14-34 (7-14)

Dacia Mioveni: Munteanu, Dumitrache, Constantin – Pirvulescu 4, Dincu-Lipara 2, Onicas 2, Banciu 1, Cirjan 1, Constantnescu 1, Deaconu 1, Stinga 1, Taran 1, Dalea, Serban, Toader Antrenor: Daniel Gheorghe

CSM Bucuresti: Grubisic, Dedu, Ion – Omoregie 9, Torstensson 4, Perianu 4, Chiper-Moisa 3, Pintea 3, Vilcan 3, Cvijic 2, Klikovac 2, Curea 1, Grbic 1, Jipa 1, Martin 1, Marin  Antrenor: Adrian Vasile