A debutat si fotbalul din Kreisliga Bodensee feminina editia 2020/2021 in Germania! Si (cu) ce meciuri... Am uitat si de Covid-19! Sau a fost?

Asteptarea a luat sfarsit si-n randul amazoanelor din fotbalul german sau mai exact a debutat astazi si Kreisliga Bodensee feminina, un campionat in care s-au inscris doar 9 echipe, astfel ca in fiecare etapa una dintre echipe are timp de odihna... Iata ce s-a intamplat pe cele 4 stadioane:

Pe ,,Assbaustadion’’ din Kressbronn am Bodensee, echipa gazdelor SV Kressbronn, pregatita de trainerul Selim Uzundal, a primit vizita echipei secunde a celor de la SV Immenried, echipa pregatita de Andrea Rösler. Chiar daca in loturile celor doua echipe am consemnat cateva absente din cauza accidentarilor, fata de sezonul trecut, nu putem spune ca s-au schimbat prea multe... Caldura mare la mijloc de septembrie, caldura care n-a influentat sub niciun fel calitatea partidei. Tinerele jucatoare ale lui Uzundal, au inceput jocul ceva mai timorat in fata vizitatoarelor, dar cu toate astea, gazdele puteau sa treaca usor in avantaj pe tabela de scor daca... Daca tabela de scor ar fi aratat in minutul 26, 4-0, nu ar fi fost nicio surpriza... Imprecizia atacantilor gazdelor si picioarele puternice ale aparatoarelor vizitatoare au facut ca scorul pe tabela sa ramana imaculat... Si doar la fotbal ratarile se razbuna nu-i asa?  O faza care nu anunta mai nimic s-a transformat in golul de 0-1, scor cu care echipele au iesit de pe teren pentru pauza dupa exact 45 de minute... O pauza destul de scurta, de doar 10-12 minute, suficiente pentru toata lumea... Repriza secunda incepe in aceeasi nota de tatonare, ambele echipe plimband mingea intre cele doua careuri mari... Si daca din nou gazdele n-au reusit sa inscrie, in loc de 1-1 s-a facut 0-2 printr-un eurogol al 8-arului vizitatoarelor, plonjon inutil al goalkeeprului Franka, excelent doar pentru fotograf/i!... Deloc impacat cu gandul infrangerii la debut, Uzundal schimba si schimba bine... Cu 13 minute inainte de final, gazdele reusesc sa reduca din diferenta si sa reaprinda sperantele macar ale unui meci egal, 1-2! Ultimele minute de joc, gazdele ataca si oaspetele se apara exact... Daca ar fi fost 1-3 sau 2-2, puteam sa spunem ca era exact ceea ce-au aratat echipierele celor doua formatii pe final... S-a terminat 1-2 intre SV Kressbronn si SV Immenried II in Kreisliga Bodensee feminina!...

Pe ,,Stadion am Flugplatz’’ s-au intalnit SC Unterzeil-Reichenhofen II si SG TSV Neukirch / SV Haslach W. Scor final, 3-1!

Pe ,,Sportplatz an der Turnhalle’’ din Beuren, SV Beuren/Isny, singura echipa unde activeaza o jucatoare din Romania, Ioana Munteanu, a reusit sa administreze jucatoarelor de la SV Bergatreute II un scor de neprezentare, 3-0!

Pe ,,Farny-Edelweiss-Arena’’ echipa nou infiintata SV Edelweiß Waltershofen, din componenta careia fac parte cateva jucatoare cu nume din zona sud-vestica a Germaniei, a reusit sa administreze jucatoarelor de la TSV Berg un incredibil totusi 8-0, cu 6 reusite personale in dreptul croatei Tamara ,,Tami’’ Saric si doua in dreptul Selinei Baumann. Trebuie sa spunem si ca, Carina Gragnato si-a trecut in cont la debut numai putin de 5 assist-uri... Daca pare o surpriza, credeti-ma ca nu este... Argumentez cu faptul ca Tami este o jucatoare plecata din curtea celebra a celor de la Bayern Munchen, a trecut prin Regionenliga6 la FC Wangen, in acelasi campionat la  SG SV Haslach W / Wangen, doua sezoane la TSB Ravensburg... Iata ca a doar 22 de ani, Tamara traieste fotbalul prin goluri... Si nu putine... De urmarit!... Daca privim dincolo, echipa din Berg se confrunta in continuare cu probleme de lot din cauze diferite...

A stat in aceasta etapa echipa SV Deuchelried II. In etapa secunda, deci weekend-ul care urmeaza, este randul echipei din Berg sa stea...

Fotografiile sunt de la jocul dintre SV Kressbronn si SV Immenried II.

Sursa info generale: fupa.net