In Liga2 de la noi, Viitorul Pandurii Targu Jiu – CSM Resita 4-3, un rezultat care nu schimba deocamdata nimic...

La 12. Fix... Si-atunci pe Municipalalul din Targu Jiu, Ionut Coza din Cernica a fluierat inceputul jocului din etapa a V-a contand pentru Play Off-ul Seriei B, dintre gorjenii panduri jieni si rosso nerii din Valea Domanului. Doua ajutoare pentru cernican la cele doua margini, Alexandru Mihaila din Ramnicu Valcea si Razvan Dobre din Sotanga, atent supravegheati dintre cele doua banci de rezerve de colegul lor, targovisteanul Marius Chitu. FRF-ul a trimis ca o completare la Targu Jiu, 2 observatori, Dan Monea din Aiud si Romeo Malac din Timisoara. Pe transmisia realizata de Sorin Mihancea, caruia-i multumim, am avut sansa sa vedem si vreo 20-25 de persoane intr-o parte a tribunei... Sa se fi dat drumul la spectatori si nu stim noi? Sau mai merge cu vrajeala aia ,,deh, oficiali’’... Cat e oare amenda si ce sanctiuni se vor aplica clubului gorjean? Sanatosi sa fim si-o sa aflam... sau nu... Banatenii si-au aratat clarele intentii inca din debut, inclinand terenul inspre poarta lui Moga. Daca 19 minute s-au aparat cum au putut ei mai bine, gorjenii n-au avut ce face decat sa scoata mingea din poarta la sutul puternic trimis din 7-8 metri de Nini Popescu, 0-1! Si dupa marcarea golului, cei care au ramas sus, au fost resitenii... Pana-n minutul 28 al meciului, cand nimic nu anunta...nimic... Un corner intamplator in contul gazdelor, Buia trimite la Lixandru in careul de 6m, nemarcat de nimeni dintre inexistentii fundasi resiteni, latul fundasului gorjean scutura plasa pentru un nemeritat 1-1 dupa aspectul jocului... Dupa doar 3 minute, gazdele revin in avantaj pe tabela, 2-1! O lovitura libera executata de Buia de pe dreapta atacului, o usoara deviere a unui jucator al resitenilor, si Cobrea... Resitenii nu renunta, incep sa castige teren in terenul gazdelor, un trasor de pe la 32m zguduie transversala portii lui Moga. Mitanul se incheie spre bucuria suporterilor olteni care-i ovationeaza pe-ai lor la iesirea de pe teren... Adrian Falub vede altfel jocul de pe marginea terenului decat il vedem noi pe internet, muta in pauza: iese Dat si Szijj, in locul lor intra Chera si Lungu. Parca ceva se vede in inceputul reprizei secunde... Dupa o prima tentativa esuata, in minutul 8 al reprizei, 53 al meciului, Nini Popescu stopeaza pe piept o centare la marginea careului mare gorjean, suteaza in dreapta lui Moga, care a respins in bara doar, de-acolo mingea intra in plasa pentru 2-2... Doua minute a durat bucuria egalarii resitenilor. In minutul 55, dupa un prim assist personal si-un gol al ,,spectatorului’’ Cobrea, Buia reuseste un sut din unghi pentru 3-2... Resita plateste un ,,portar’’... Trei mingi spre poarta resitenilor, 3 goluri gorjene... Pandurii Viitorului sau Viitorul Pandurii, au sansa lui 4-2 dar mingea e trimisa pe langa ,,spectator’’ si pe langa poarta acestuia... Rosso nerri ies la joc, trec de mijlocul terenului... Unii jucatori is chiar certati cu mingea... Si iau si bani... Multi, putini, nici nu conteaza... Si daca gazdele ataca, pierd mingea la centrul terenului, avanseaza rapid oaspetii, un sut puternic de pe dreapta al aceluiasi Nini Popescu, Moga respinge gresit in fata, un plonjon direct spre minge al lui Dulca la 11m, alunecarea resiteanului e cu noroc, mingea rostogolindu-se in stanga lui Moga, jos la radacina barei portii acestuia... 3-3 intr-unul dintre cele mai ciudate ,,tranteli’’ din istorie, dupa spusele unor postaci de pe site-ul desocializare numit ,,feisbuc’’... Meciul curgea linistit catre un ,,egal teatral’’... N-a fost de acord portarul Resitei, Cobrea, ,,spectatorul’’ Cobrea, care n-a schitat nici cel mai mic gest ,,de portar’’ in minutul 92 al meciului, atunci cand o centrare de pe dreapta atacului gorjean a lui Lixandru, ajunge pe fruntea lui Paraschiv, reluarea acestuia pentru 4-3 nefacand nimic altceva decat sa arate ca, dupa 6 la Recea si 4 la Targu Jiu, in poarta Milanului din Banat trebuie sa intre neamtu’ Zimmi!... Sau daca Zimmi e accidentat, sa-l aduca resitenii de acasa pe Vali Bosca...

Viitorul Pandurii Tg.Jiu: Moga – Buleica, Lixandru, Prejmerean, (Badauta min.84), Dragu – Costea (Vulpe min.84), Tegle, Girbita (Cioiu min.72), Copaci (Baican min.72) – Buia (Mitrica min.72), Paraschiv

Rezerve neutilizate: Bodea – Chelariu, Ciul, Sin

Antrenor: Cristian Luput

CSM Resita: Cobrea – Szijj (Lungu min.46), Dumitras, Salcianu, Sima – Dat (Chera min.46), Bresneni (Danci min.76), Boboc, Dulca – Popescu (Astafei min.83), Bus (Visnakovs min.76)

Rezerve neutilizate: Zimmermann – Brinzan, Matis, Ilie

Antrenor: Adrian Falub

Si pentru ca Unirea Slobozia s-ampiedicat acasa, 1-1 cu Petrolul, infrangerea resitenilor din orasului lui Brancusi e ca una de la ,,Masa Tacerii’’... Petrolul ramane pe locul 1 in Grupa B a Play-Out-ului cu 39 de puncte, Viitorul Pandurii pe locul 2 cu 38 de puncte...  Metalu’ Resita cu 25 de puncte e tot pe locul 5, loc de baraj de mentinere in liga2, Unirea Slobozia, are tot 25 de puncte si e pe locul 6, loc direct retrogradabil fiindca are un golaveraj inferior, 5-3 fata de 7-5... Etapa urmatoare se joaca pe 30 Aprilie, zi in care Viitorul merge la Chiajna, Metalu’ o primeste in Valea Domanului pe Gloria Buzau, Unirea Slobozia merge la Aerostar Bacau... Conform calculelor hartiei, daca Resita invinge pe ,,Mircea Chivu’’, Buzaul si Slobozia nu se-mpiedica la retrogradata matematic echipa bacauana, in etapa a VII-a, in meciul CARE PE CARE, Slobozia primeste vizita Resitei...