Handbalul nostru din Liga Florilor dupa jocurile etapei a XVI-a, o alta etapa cu surprize! Noi suntem romani, nu?

O alta etapa din Liga Florilor, scanariul se repeta in mare parte... Un prim joc Sambata 11 Februarie, asa de incalzire (si nu globala), continuat Duminica 12 Februarie cu alte 3 meciuri si etapa se incheie cu traditionalul Miercuri 15 Februarie destinat jocurilor echipelor care ne reprezinta in Europa. Si-asa cum sta bine handbalului romanesc al secolului actual, Federatia Romana de Handbal incepe sa ne vanda gogosi, ca poate ne-o fi foame si nu stim noi... Ca la foame nu raspundem (sau nu toti), dar cand vine vorba de magarii ale noului pres de federatie, nu ne mai surprinde oricat ar incerca... Am tot scris despre fluierici... Cand a fost cazul ( desi mai rar) scrisaram si despre d-alea bunicele (ca bune nu prea am avut) iar cund fu cazul am scris si despre d-alea d-ale lui Mitica, pardon, Costelus, Costelus Din... Si asa cum ii sta bine presului, sa se-mputa de la cap, iaca-ta ca nici bine nu-ncepu etapa si o si comite, ca deh, omu’ vine din arbitraj... Si sa dam Cezarului ce-i al Cezarului, si-atunci hai sa le dam corigentilor jocuri. Si nu orice fel de jocuri ci jocuri sus in liga... Isi permit astia orice! Credeti-ma pe cuvant, CHIAR ORICE! Daca nu ii strage nimeni de OO, daca nu are cine sa-i traga la raspundere, sigur ca isi permit... La ce dracu mai si aduna observatorii si fluiericii sa dea teste si examene? Habar n-am... Sau am! E romanismul ala al nost’, praf in ochi... Am mai scris ca jandarmul arbitru nu si-a luat testele fizice, am mai scris ca unii dintre titratii fluierici nu si-au luat teoreticul... Bai, dar sunteti arbitri... Scuze, ,,arbitri’’... Astia ori is prosti ca noaptea, ori au dat spagi ca sa ajunga fluierici, ori ajungem la concluzia aia cu PARANDARATUL despre care am tot scris... Ma uitai io pe delegarile din ligi si surprizele lipsesc... Ca jandarmul fara test fizic luat a fot delegat, vazuram pe portalul FRH... Dar cum nu ma prea intereseaza barbatii, nu ma bag la Zimbrii deci Gurbi stai relaxat ca nu esti subiect, ai devenit amintire, deci cantitate neglijabila... Da’ daca-mi plac muierile, ma benoclai io pe site si n-am avut deloc surpriza sa vad ca de la primul meci din liga destinata lor apare un nenea din Arges care face cuplu cu un nenea din Mures... Ca la Pitesti se-ntampla de toate, ne-am convins atunci cu arestarile alea pentru permise false... Da’n handbal, pe cand? Ca uite, ‘nea Ciobea de exemplu, tuta de tuta demonstrat, a primit joc la CSM Galati vs CS Minaur Baia Mare... Ce zici presule de federatie? Se poate ca tuta sa fluiere odata ce si-a demonstrat incapacitatile intelectuale? Sa nu-mi argumentezi acuma ca fu reexaminat ca nu te cred! Adica imi spun colegi de-ai lui ca si-a luat testele teoretice local si e apt sa fluiere la minihandbal, juniori si la Divizie... Pai ca si-n cazul lui Draganescu Tony de la Gorj (delegat la jocul CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud vs SCM Craiova), cam cum sta treaba? Ca sa-ntelegem si noi... Sau hai sa le spunem oamenilor ce-ati facut cu prostanacii aia de-si zic observatori... Ca le-ati trimis chestionarul cu e-mailul se stie... Pai daca nici asa n-au luat testul... Deci voi conduceti handbalul actual naparcilor? Nu-i de nicio mirare daca va incotopenesc oamenii odata...

CSM Galati vs CS Minaur Baia Mare 20-25 (9-15)

Un meci cu o deplasare lunga a echipei din Maramures, care a ajuns la Dunare cu obiectivul clar: cele trei puncte puse in joc! A fost un meci deosebit de slab din toate punctele de vedere... Pe cei din Maramu’ ii intelegi, au saracele fete niste restante financiare de vreo 5 luni, de te ia cu ameteala... Interesul pentru handbal a scazut dramatic insa si in Galati... Cand echipa orasului ocupa locul fruntas daca intorci clasamentul, tot lanterna rosie e... Ei spera sa se faca liga de 16 ca d-aia l-au si votat in masa pe catelus, pardon, Costelus... La capitolul plusuri in acest joc pentru echipa din Galati, putem sa notam doar golul Anei Lopataru cu care au egalat la 1 in minutul 4 si victoria cu 11-10 in repriza secunda... 9-15 la pauza si 11-10 dupa ea... 20-25 scorul la final...

Trei jocuri programate pentru Duminica 12 Februarie, ,,unu’ si unu’ ‘’ dar si cu fluieristi tot unu’ si unul...

In cocheta sala a sporturilor din argeseanul Mioveni, s-au intalnit la o ora de matineu (11:00) gazdele de la CS Dacia Mioveni 2012 si HC Zalau, doua echipe care se taraie prin handbalul romanesc al primei ligi. Daca Dacia locala este deja o abonata la jocurile de baraj la ramanere/promovare, de ceva vreme si echipa de sub Meses are cam aceeasi soarta... Cum nu mai pun umarul la caruta fluierasii, cum uite realitatea dura a handbalului salajan! Pe multi nu-i mai surprinde asta... Desi trebuie sa recunoastem ca inca mai sunt si suporteri sau ,,suporteri’’ care vad acest handbal feminin din Zalau cu ochelari de cal... Nu mai e mult pana departe!... Sau se prelungeste agonia ca se tot discuta despre marirea ligii cu nu stiu cate echipe... Vrem noi au ba, Zalaul e-n picaj... Cat sa mai reziste si cooperativele astea? Cat sa te mai ajute si ,,pretenii’’ si prieteniile? Si cum ma uitai io asa cu interes la transmisia de pe internet, imi sar in ochi echipamentele antrenorilor echipei gazde... Halal! Pai cum sa apari mai in blue jeans intr-o arena de handbal mai Licule? Bine, ca nu doar tu, dar asa, ca ,,antrenor principal’’... Copiati-l pe tatuca Ghitzuc, ca macar la aceasta conduita, chiar aveti ce!... Chiar de la primul atac, unul prelungit e drept, handbalistele lui Ghitzuc au dat-o-n ate, 0-1! La primul atac al gazdelor, incapabilitatea si-a aratat fata... Sau hai sa zicem ca Roxa vestica e grea si se misca pe masura si na, Paula Teodorescu e portar... Unul mare chiar... Acelasi lucru putem sa-l spunem si despre titularul din poarta gazdelor... N-a trecut prin atatea porti (cum trece gasca prin apa) degeaba brasoveanca Ana Maria Olariu-Mirca, care reuseste in minutul 2 sa pareze aruncarea de la 7m a Andreei Mihart... Timpul trecea si jucatoarele celor doua echipe se incapatanau sa dea goluri... Un alt inceput de meci in care in cele doua porti erau portari de handbal, Ani Mirca-Olariu la gazde si Paula Teodorescu la oaspete... Abia in minutul 6 sparg gheata jucatoarele din Mioveni si reusesc sa egaleze la 1 pe tabela de scor... Asa cum se-ntampla deseori in handbalul echipelor echilibrate valoric, ambele combatante trec rand pe rand la conducere pe tabela de scor. 1-2, 2-3 apoi 4-3, 5-4, 6-5 si 7-6 in minutul 13 al mitanului. Apoi, trei goluri ale vizitatoarelor si 7-9 in minutul 16! Imaginati-va doar cat de interesant a fost jocul celor doua echipe, daca in 14 minute, gazdele au reusit sa inscrie de 3 ori si vizitatoarele odata, astfel ca la pauza tabela arata un echitabil 10-10 dupa ceea ce-au aratat practicantele handbalului din cele doua loturi... Bine, sa fim corecti si sa spunem ca 10-10 pe tabela a fost scorul in minutul 21 al reprizei... Deci cele 9 minute de ,,hambal’’ a fost unul de-a dreptul pur si simplu... Ani si Paula ca sa fim corecti, pentru ca lor li se datoreaza acest 10-10!... In repriza a doua, scorul a fost echilibrat doar in primele doua minute... Pentru ca din minutul 33, Dacia a calcat acceleratia blana si s-a dus... 15-11 minutul 36, 19-14 minutul 45, 20-17 minutul 50... In minutul 53, Cirjan face 22-18... Pentru cei care n-au reusit sa priveasca pe internet transmisia oferita de gazdari, au avut mult de castigat! N-au pierdut nimic. Doar un gol reusit de Emilija Lazic pentru oaspete si 22-19... In rest, acelasi circ ieftin etalat de unul caruia i se permit toate! Ne si miram cum au scapat teferi si nevatamati fluiericii de furia unuia care spumega... Pai intreb si eu asa ca un simplu privitor, de asta tot indeamna FRH-ul sa lasam copiii sa mearga la handbal? Daca un cadru didactic, un dascal, face ce face pe-un teren de sport, cine mai are curajul sa-si indemne copiii sa se apropie de un teren de sport? Nu mai bine ii protejam si ii lasam sa stea pe tablete, telefoane mobile, etc?... Parerea mea! Habar n-am cati copii mai sunt acasa... Ca uita-ne cum unul cate unul ingrosam randurile populatiilor altor tari... Nerecomandate nici macar adultilor ultimele imagini surprinse de camera de luat vederi a transmisiei din Sala Sporturilor Mioveni!...

CaCalina este trimisul FRH-ului in calitate de observator in Complex Sportiv Polivalent Unirea din Bistrita-Nasaud. Adica omu’ fu trimis acolo sa-l supervizeze pe Tony corijentul, sau ma rog, Tony Draganescu, stiti voi ca am mai povestit despre fluiericii aia care nu au fost capabili sa-si ia niste teste... Acuma sa fim coreti, sa o spunem iar, ca e si cazul lui Tony Draganescu de la GJ, prietenu meu si-a luat testele pentru a arbitra jocurile copiior, juniorilor si cel mult la divizie... Hai sa va zic una din culise, pe care o stiti au ba... Daca aveti un lapsus si-ati uitat cumva, parca sef la AJHGJ e fostul partener de fluierisca al lui Tony, nu? Ma insel domnule Eremia? Io asa stiu... E adevarat ca acuma Draganescu fluiera cu Radulescu. Ce mai conteaza ca unul fluiera hais si alalalt cea, nu-i asa? Da’ oricum ar sta treaba, ce-o fi cautat la Bistrita si in calitate oficiala Draganescu, nu stim si sigur n-o sa aflat... Ca o dreg ei cumva, asa cum le sta bine astora condusi tot de-un fluierisca... Nu noi ne-am facut-o cu mana noastra? Si asta se numeste ,,giocco di mano freco di turbo’’... CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud vs SCM Craiova... A fost un joc controlat cap-coada de jucatoarele gazde... Eu asa victorie facila a Bistritei n-am vazut demult... Craiova secundului nationalei, Bogdan Burcea a contat doar in minutul 3 cand a reusit sa restabileasca egalitatea la 1! Ca dupa, potop de goluri luara... In minutul 10 un ciudat 7-1 pe tabela! Bine, poate parea ciudat pentru cei care n-am vazut jocul... Domnisoara corespondenta de la Bistrita imi spunea chiar atunci in timpul jocului: ,,Delir la Bistrita! Spectacol total oferit unei sali pline de jucatoarele lui Horatiu Pasca! Desi sunt noua intre iubitorii acestui sport, nu credeam ca exista asa diferenta de valoare intre doua echipe din liga. Nu stiu ce sa va spun de echipa din Craiova... Nu arata nimic. Daca n-ar purta tricouri de aceeasi culoare, sigur nu ti-ai da seama ca privitor ca-s in aceeasi echipa! Despre jucatoarele Bistritei, va spun ca pana acum, Laslo e-n forma si Bianca Bazaliu e-n mare forma.’’ Dupa acest 7-1 din minutul 10, 9-3 la jumatatea reprizei (minutul 16 mai exact), 11-4 minutul 20... Adica echipa care a castigat Cupa EHF, a reusit in 20 de minute sa dea 4 goluri? Adica un gol la 5 minute? Imaginati-va ca la final de prima repriza tabela arata 16-6, rezultatul fiind de fapt unul inregistrat din minutul 27! Deci asta e SCM Craiova lui 2023? 6 goluri marcate intr-o repriza, adica un gol la 5 minute... Ce sa mai spui? Chiar daca Craiova are o banca plina, unele fete-s de forma... Se practica asta in Romania... Sa le cari dupa tine pe accidentate... Repriza secunda a fost mult mai echilibrata... Parca a intrat o alta SCM Craiova in teren. Jocul in acesta repriza a fost unul in care fiecare echipa a marcat cat a putut... Gazdele avand la adapost acele 10 goluri diferenta inregistrate la pauza, au parut mai relaxate desi au fost momente in care se credea ca pot. Adevarul este ca au vrut dar nu au putut... La final 36-28! Doar 8 goluri diferenta la final de joc desi pe parcursul acestei a doua reprize echipa din Banie s-a apropiat si la 6 goluri sau, in mai multe randuri gazdele au avut chiar si 11 in fata... Banii vorbesc si la Bistrita dar si la Craiova... Eforturi fac si gazdele, desi se vorbeste ca handbalistele sunt platite ca la CSM Bucuresti... La Craiova, Burcea e tot cu bugetul ala facut de Olguta acum vreo 100 de ani... Asa ca, cum necum, uite ca Craiova a rezistat intemperiilor si de bine de rau este la adapostul celor 22 de puncte acumulate pana acum... Fara bani cu multe griji...

Al treilea joc al zilei de Duminica 12 Februarie s-a desfasurat in Sala ,,Romeo Iamandi’’ din Buzau, acolo unde fluieristii de serviciu au fost clujenii Marza & Nedelea, cei care au fost delegati la intalnirea ,,inegala’’ dintre SCM Gloria Buzau si CSM Targu Jiu. Cei mai multi asteptau o victorie facila a gazdelor in fata nou promovatei din Targu Jiu... Ca echipa gazda este in pierdere de turatie, se vede cu ochiul liber daca faci comparatia privind in tribune la numarul de spectatori din vremea lui Chirut si din zilele astea dupa instalarea lui Anca... Ana Iuganu face 1-0 in primul minut la un atac prelungit, dus la limita sau poate ca apararea exacta ale elevelor lui Andries... Un inceput incalcit, incrancenat in care s-a vazut ca oltencele au mers la Buzau sa-si vanda scump pielea... In minutul 4 reusesc sa faca 1-1 si in faza de aparare care-a urmat Dzhukeva arata ca-i titular incontestabil in poarta si pareaza aruncarea de la 7m expediata de Iuganu. 1-2 dupa o pirueta a Anei Ciolan pe semicercul gazdelor... Se joaca tare... Pare ciudat ca oaspetele controleaza jocul si-s la conducere pe tabela de scor in cele 10 minute scurse... In minutul 12 gazdele preiau conducerea, 5-4! Aproape de jumatatea reprizei, 5-6 in minutul 14 si dupa un handbal ,,la misto, cu executii pe care le vezi la J4, 5-7 in minutul 18... Se-aude de undeva din multime ,,Demisia baaaa...’’ In minutul 19, 7-7... Urmeaza 11 minute de chin pentru jucatoarele din Buzau. Oaspetele conduc ostilitatile, conduc si pe tabela de scor... 7-8, 8-9, 9-10, 10-11... 11-11 cu 4 secunde inainte de intrarea la cabine, de la 7m, unul vazut de (doar) fluierici... L-o fi vazut si vranceanul Brumaru? Sau chiar atunci si-a gasit ,,sa isi noteze’’ ceva? Nu stim, dar poate o sa aflam ce calificative le-a dat trepadusilor din Cluj-Napoca... Bine, daca nu cumva cei 3 fac parte din aceeasi COOP... In primele 10 minute ale partii secunde, gazdele trec la conducerea jocului, reusesc chiar o desprindere pe tabela, 15-12 minutul 38 si se parea ca buzoiencele s-au desprins... Andries schimba inspirat aratand de ce-i antrenor in Oltenia de atatia ani si-n minutul 42 elevele sale reusesc sa egaleze situatia pe tabela de scor, 16-16 dupa o dubla reusita intr-un interval de un minut de ,,feisbucista’’ Klimek, coordonatorul de joc, timisoareanca Sabine-Karina Klimek.. Prea laudata Moroianu rateaza si Alexandra Gavrila face 16-17! Fanta Keita se incapataneaza si ea sa dea gol si Katarina Pavlovic face 16-18! Dan Anca cere Time Out pe fondul inceputurilor de scandari ,,Demisia...’’ Bianca Harabagiu nu mai e cine-a fost, rateaza si ea si o pasa inteligenta a Florentei Ilie pentru Gavrila, 16-19 si de data asta ,,Demisia! Demisia!’’ se-aude mai proeminent din mai multe piepturi... Minutul 45 al locului, 16-19 si este tot mai clar... Unora dintre jucatoarele din Targu Jiu, le tremura bratele, unora picioarele, altora curu’... N-as vrea sa pun paie pe foc... Dar ce-o fi scris dupa joc in foaie nenea observatoru’? In ultimele 8 minute ale meciului, mai multe ,,inclinari’’ din cap unul catre celalalt, corespondentul din Buzau sustine ,,incuviintari’’... Precipitari ale handbalistelor lui Andries, unele nu au inteles nici ele de ce le-au fluierat fluiericii din Cluj, iar certitudinea s-a vazut in minutul 60: 25-24 firav dar de 3 puncte... Pe Dan Anca il intelegem de ce-a fost multumit de evolutia elevelor sale, dar de evolutia clujenilor cat de multumit o fi fost? Ca la finele jocului mai ca n-a sarit in bratele lor inainte de-a le strange mainile... ,,Portile’’ in acest joc, Raluca Kelemen 10 interventii din 24 si Batinovici 2 din 12 pentru gazde Dzhukeva 12 din 37 pentru oltence...

Ultimele 3 jocuri ale etapei au fost programate initial pentru Miercuri 15 Februarie, meciuri ale reprezentantelor noastre in Europa handbalistica. Doua s-au desfasurat, al treilea, a fost impins pentru Joi, c-asa-i la noi... Sau daca se numeste CSMB, lor li se permit chiar toate...

Galateanul Popa si Velisca buzoianul, fluiericii FRH-ului, supervizor sau observator, argeseanul... Barbu, au fost partasi la impartasanie in Sala Liceului cu Program Sportiv din Slatina, acolo unde gazdele de la CSM au primit vizita visiniilor de la Rapid Bucuresti. Daca pe Victorina Bora a zburat-o ca deh, femeia le ducea-n spate pe toate, si antrenor principal, si secund, si antrenor cu portarii, si medic preparator fizic, si masor, si chinetoterapeut si cu buget de 400 000, din umbra Vasile PisDoi, vechea noastra cunostinta, cu limbi in urechi prin stanga si streapta, l-a adus pe Chirut... Si un secund... Si un antrenor pentru portari, si... Deci ca sa vezi cum e lumea asta facuta! Deci pentru femeia care pana mai ieri facu sa pocneasca biciul, asa cum a pocnit el, nu fura bani, acuma brusc si dintr-o data, aparura si leustenii... Mai sa fie!... Meciul fu cum fu... Viver a luat cam de sus Slatina... Si era sa si-o ia... In minutul 4 se si facu 4-2! Si se cam chinuira bucurestencele sa revina... Au tinut aproape si in minutul 11 reusesc sa egaleze, 7-7! Acuma ca si astea de la Slatina vroiau ele sa arate ca ele-au facut-o pe Bora... Numai ca nu fu sa fie... Imediat dupa ce-am trecut de jumatatea mitanului, in minutul 16 mai exact, 8-9... In minutul 23, Orlane Kanor arata ca face toti banii... Un joc haotic etalat de ambele echipe. Campioanele la zi, arata cine-i seful si in minutul 23, merg la doua in fata... In minutul 25 insa, oltencele revin si egaleaza pe tabela, 11-11! 11 goluri doar reusite de bucurestence in 25 de minute... Si-atunci vrei sa joci F4 pe nu stiu unde prin Europa? Sa fim seriosi zic! Ca sa ma contrazica, Rapidul se transforma in Intercity si in mai putin de 5 minute, dau mingea-n poarta slatinencele de 5 ori, adica jumatate -1 goluri cate-au reusit in 25 de minute... Adevarat ca oltencele bajbaiau printre campioane... Asa-i handbalul din Liga Florilor noastre, campionatul asta pe care unii-l vor cu si mai multe echipe ca astea care fac parte din el acum, la ora asta, is tare echilibrate valoric... 11-16 si-am intrat in pauza... In repriza secunda, in 6 minute, Rapidul reuseste sa primeasca 3 goluri iar de marcat... Si uite-asa se apropiara oltencele la doua... Fu un simplu ,,foc de pae’’! Incepe sa joace si Rapiduletul... S-a vazut ca Dieselul pe vreme rece se-ncinge mai greu... Si-au profitat ca Ciuca a inchis poarta la aruncarile rahitice ale atat de laudatei Lixandroiu, deh, om de nationala, si celeilalte VIPese careia nu-i mai poti ajunge-n fata... Si uite-asa in minutul 45, 15-22! Si chiar 15-23 se facu in minutul 46. Atunci a intervenit profesionist Chirut cu cartonul... Bine, ca dupa Time Out, 15-24, o normalitate... Pana la final, Rapidul a jucat doar la trecerea timpului... 21-29 rezultatul de pe tabela la final de joc, unul din care putem scoate in evidenta faptul ca am vazut-o pe Orlane Anila Kanor mult peste tot ce-a miscat in teren, exceptand-o poate pe Diana Ciuca, goalkeeperul Rapidului cu 20 interventii la cele 40 aruncari ale oltencelor... 50% nu-i rau si nici 2 parate din 3 de la 7m... Daca mai punem la socoteala si vreo 4 assisturi, suntem acoperiti bine in poarta la echipa nationala... Si-atat... Sau nu... Trebuie sa o spun si pe asta daca sunt jurnalist... Lorena Ostase, marcatoare a doua goluri din doua incercari in primele 14 minute... Lorena nu s-a bucurat cand a marcat, aratand tuturor ce-nseamna educatia sportiva pe care-a primit-o de la Bora... Si n-a uitat ca a ajuns in handbalul mare placand din aceasta sala a LPS-ului... Felicitari Lorena Gabriela Ostase!...

Am spus-o de atatea ori... La cat interes pentru handbalul feminin arata finii cunoscatori ai fenomenului iubitorii acestui sport din Braila, ei merita cu adevarat o sala ultra – mega – etc. moderna... Sala Dunarea a fost luata cu asalt si nu stim daca au mai fost locuri libere Miercuri la 17:30 la infruntarea dintre HC Dunarea Braila vs SCM Ramnicu Valcea, dar stim ca multi, poate prea multi au stat si pe treptele salii... Daca echipa gazda reuseste la jocurile din deplasari sa aduca oamenii la sala, la jocurile de acasa, ei nu se lauda cu Sold Out-uri... Asta probabil s-a intamplat si Miercuri la SPECTACOL... Daca echipa feroviarilor din Bucuresti se poate lauda cu cea mai cea galerie, organizata, spectatorilor din Braila le putem atribui fara doar si poate titlul de cei mai cei... organizati ad hoc!... Se spune ca la pomul laudat... Cam asta s-a intamplat si la jocul din Sala Dunarea... Si nu ne referim la jocul etalat de jucatoarele lui Buca ci la vizitatoare... Acestea au deschis scorul si dupa 0-1 Aneta Udristoiu face 1-1... Dupa egalitatea din minutul 3, un joc controlat lejer de brailence care n-au dat nici cea mai maica sansa valcencelor care au jucat haotic, fara niciun orizont... Ca au fost ,,8’’ nu mai conteaza... 4-1 in minutul 5, 8-4 in minutul 14, 11-5 minutul 19, 14-6 in minutul 24, 15-9 scorul dupa 30 de minute... Repriza secunda a fost una in care oaspetele au incercat... Gazdele au jucat tactic, interesul vadit pentru cele trei puncte puse in joc, obiectiv atins la final, rasplatit pe masura de suporterii din sala la adresa jucatoarelor gazda... Vizitatoarele n-au reusit in aceasta a doua repriza decat sa se apropie la doua lungimi... Ne-au convins valcencele ca banii aia despre care atata valva s-a facut, sunt asa cum va spunea al vostru uica Dan... Vreo 20 000 de coco si-atat... 29-25 la final... Dupa parerea mea, Serbi din poarta gazdelor si Isabelle Roch din poarta valcencelor sunt de evidentiat... Au ramas datoare handbalului valcencele de data asta...

O Polivalenta bucuresteana dezolant de goala pentru cei 50 000 de suporteri atat de anuntati pe retelele de socializare, zice-se sustinatori ai tigroaicelor bucurestene... Nici macar invitatiile daruite suporterilor de catre organizatori... Acuma ca noi ne-am convins... Butoiu’ Asterix si Ginerica au fluierat ca-n codru jocul dintre CSM B si weberistele de la CS Magura Cisnadie... Un prim atac al vizitatoarelor si daca solutii nu-s, fault in atac... Si Pintea scoate un 7m pe atacul tigroaicelor... Si de la linia de 7m, atat de trambitata CN8, arunca la misto... Si tot la misto respinge Ana-Maria Mazareanu... Sincepe recitalul celor doi pupincuristi... Auzi la ei ca cica ,,scapa Neagu’’ polma din mana!... Pai astia doi ori is chiori, ori orbeti, ori au cota parte pentru comentarii... Ca altfel, nu-mi explic penibilul situatiei in care au dat-o... De parca CN8 ar fi ratat prima ei aruncare de la 7m din cariea! Zau asa!... Si uite-asa, in minutul 3 turcoaica Asli Iskit Caliskan face 0-1! Repunere rapida si-n 8 secunde albatrele arunca in bara, Emilie Arntzen reusind doar sa zguduie transversala portii lui Mazareanu... Pe atacul pozitional, cisnadienele n-au solutii si Marie Davidsen apara usor... Contraatac rapid, doua minute eliminare pentru una dintre sibience si de la 7m, CN8 sau laudata numar 1, Cristina Georgiana Neagu face ca la prima aruncare: o face si mai mare decat e pe Ana-Maria Mazareanu! Cei doi mascarici comentaci, mucls total! Da’ mult mai elegant decat sacazi in penibil... Dupa aceste doua parade ale Anei-Maria, poate intelege toata suflarea handbalului de ce are Maza oferte peste oferte! Inceput dezastruos pentru cea mai cea handbalista din Romania... Pe atacul care a urmat, cu om in minus, Maza iese si lasa locul unei colege din camp... Atac pozitional si fluiericii se uplu de penibil nefluierand un fault in atac... Alt meci in care o echipa din Bucuresti este fluierata de-un bucurestean... Halal delegari! Si dupa ce-au pus umarul la contraataculce-a urmat, viteza pe care-a dezvoltat-o Dindiligan i-a surprins pe toti... Is sigur ca si Usain a aplaudat golul de 1-1 al Alexandrei Dindiligan, sarbatorita zilei... La multi ani si aici Alexandra Dindiligan!... Dupa ratarea din aruncarea de la 9m a aceleasi Caliskan, tigroaica Dindiligan isi trece-n cont dubla personala, dupa o pasa foarte faina data de Cristina Neagu... Daca primul gol al albastrelor fu din pozitie centrala, al doilea reusit de Dindiligan a venit din extrema stanga, acolo unde se simte cel mai bine galateanca Bucurestiului... In minutul 7, Elena Gjorgjijevska face 2-2 si ultima egalitate a meciului... Dupa acest gol, jucatoarele lui Adi Vasile au facut pasi mici dar siguri si au pus usor, usor lungimi... 8-5 la jumatatea reprizei si 17-12 la pauza... In repriza secunda, oaspetelor nu le-au mai iesit prea multe, asa ca 35-23 de pe tabela de la final, ne scuteste de vorbe-n vant... 6 din 6 pentru sarbatorita zilei... Si CN8 s-a odihnit. In sfarsit!... Ne oprim acum aici. Nu de alta dar vine etapa a XVII-a peste noi...

ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului sportmacsimsiemotie.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.