Cu sau fara intentii, iata ca si-n Germania arbitrii hotarasc ierarhiile... Fotbalul feminin din Regionenliga 6 Württemberg...

Duminica 19 noiembrie s-au disputat 5 din cele 6 jocuri ale etapei cu numarul 10 in fotbalul amazoanelor din Regionenliga 6 Württemberg. Cum, ,,vorba multa e saracie goala'', sa trecem atunci la treaba si sa vedem ce s-a intamplat pe cele 5 arene de fotbal...SC Blönried - TSV Grünkraut 2-1Desi vremea de afara n-a fost una tocmai buna pentru spectatorii de pe Rasenplatz, care fie vorba intre noi s-au incalzit cu o cafea sau un vin fiert, pentru actritele principale, fotbalistele celor doua formatii, cele 7 grade Celsius, au fost exact ce-a trebuit pentru a oferii celor aproximativ 100 spectatori un adevarat spectacol fotbalistic. Jucatoarele echipei gazda s-au prezentat la joc cu cele trei puncte aduse in tolba din etapa trecuta de pe terenul celor de la TSV Eschach (scor 1-2) in timp ce jucatoarele echipei vizitatoare dupa un 3-1 reusit acasa in compania celor de la SG Dietmanns/Hauerz/Bellamont. Jucatoarele celor doua team-uri au lasat deoparte cele 15 minute ,,de studiu'' si-au trecut la fotbal... Dupa doua atacuri in primele 3 minute ale jocului la poarta oaspetelor, vine replica vizitatoarelor... Selina Weiß insista, castiga o minge in propria-i jumatate, paseaza la Cleo Deutschmann care trimite din prima capitanului Chiara Igel, un sprint de vreo 10 metri pe partea stanga, si, desi talonata reuseste sa trimita o minge liftata catre  Lisa Meschenmoser... Mingea nu ajunge la atacantul oaspetelor pentru ca, intervine goalkeeperul gazdelor Tabea Heilig... Aceasta bajbaie mingea si-o scapa in propria-i poarta. Minutul 4 la Blönried si scorul se face 0-1! Un minut mai tarziu, gadele au sansa egalarii dar mingea sutata de capitanului gazdelor este parata incredibil de goalkeeperul vizitatoarelor. In minutul 6, acelasi goalkeeper plonjeaja curajos la picioarele Larei Heydt si retine mingea. In minutul 8, dupa ce mingea a trecut de la o echipa la alta din ricosee, mingea ajunge la Lara Heydt care din aripa dreapta patrunde catre poarta oaspetelor, ajunge fata in fata cu portarul care a inchis bine unghiul scurt, mingea insa trimisa perfect s-a dus in plasa interioara laterala pentru 1-1!... Daca a iesit si soarele, jucatoarele celor doua formatii au jucat pe contre, mingea trecand de la o echipa la alta intre cele doua careuri mari ale terenului. In minutul 28, mingea sare ciudat din gazon si hent clar Selina Weiß, care vede cartonasul galben. Dupa doua ocazii de gol ale vizitatoarelor, in minutul 32, un fault la centrul terenului nesanctionat de arbitru asupra fundasului central al celor de la Grünkraut, o minge in adancime pentru Rebecca Eisele si in alunecare portarul oaspetelor face hent la 22m de poarta... Daca mai toti cereau cartonas rosu pentru goalkeeperul oaspetelor, arbitrul a interpretat corect faza, doua jucatoare ale echipei din Grünkraut au fost acolo si puteau intervenii. Doar galben pentru portarul oaspetelor. 1-1 a fost scorul pauzei...

15 minute din mitanul secund s-a jucat pe contre, fara vreo ocazie clara la vreuna dintre porti. In minutul 61, la o faza care nu anunta efectiv nimic, un fault care n-a fost fault ci o simpla talonare a adversarului, un fluier al lui David Pavlinac, lovitura libera de la marginea careului mare lateral dreapta pe atacul gazdelor. Arbitrul isi consulta notitele si-o comite: cartonas galben (oare pentru ce? ca daca a fost pentru fault, din astea vezi milioane zilnic) si cum era al doilea pentru Selina Weiß, implicit rosu... Nu cred ca cineva mai intelege fotbal asta fluierat in maniera asta... In compensare, centralul ii acorda galben trainerului gazdelor Dominik Reichle... In minutul 65 schimbare la oaspete si in minutul urmator si la gazde... In minutul 67, gazdele castiga ca la rugby o aruncare de la margine, dar fara lupta ci prin pasi adaugati si alergatura falsa, arbitrul ,,nu vede'' si de pe partea stanga a atacului, o centrare a capitanului gazdelor Jasmin Eisele pana la punctul cu var de la 11m acolo unde Ann-Kathrin Scham pivoteaza excelent si cu latul trimite pe langa portarul oaspetelor, 2-1! Al cincilea gol personal pentru Scham, 2-1 si 3 puncte ciudate castigate de gazde... Daca asa e azi fotbalul in Germania... Celelalte rezultate ale etapei:

SV Bergatreute - SV Immenried 2-1

TSV Warthausen - TSV Tettnang II 3-0

SGM Eglofs/Heimenkirch/Wohmbrechts - SG SG Aulendorf 2-0

SG Dietmanns/Hauerz/Bellamont - SV Reinstetten 3-3

Meciul TSV Eschach - SV Deuchelried a fost amanat.

Surprinzatoare poate infrangerile celor doua echipe din frunte, astfel ca, lupta pentru promovare s-a strans si se duce acum in 5, cele 5 echipe sunt adunate in 3 puncte. Adevarat ca echipa din Immenried are un joc mai putin... Sambata 25 noiembrie este programata a XI-a etapa, ultima din acest an pentru echipele din Regionenliga 6 Württemberg...